УИМБЛЕДЪН, Англия (AP) - Григор Димитров, една от изгряващите звезди на тениса, загуби във втория кръг на Уимбълдън в петък в петсетов мач, забавен от дъжд, който продължи повече от четири часа в продължение на два дни.

димитров

С приятелката му Мария Шарапова, която го приветства от трибуните на Корт 3, 29-ата поставена българка падна до 55-то класираната словенка Грега Земя 3-6, 7-6 (7-4), 3-6, 6-4, 11-9.

Земята удари удар от форхенд на шестата си мач точка, за да стане първият словенец, достигнал до третия кръг в All England Club.

Докато 22-годишният Димитров се прибира рано, 35-годишният ветеран Томи Хаас върви напред. 13-тият поставен германец победи квалификанта Джими Уанг от Тайван с 6-3, 6-2, 7-5, за да направи третия кръг за осми път.

В играта на жените седмата поставена Анжелик Кербер от Германия бе изместена във втория кръг от 46-ия класиран в Естония Кай Канепи, 3-6, 7-6 (6), 6-3. Кербер е шестата жена сред 10-те изгонени досега жени.

Кербер, която достигна до полуфиналите миналата година, поведе с 5-1 преднина във втория сет тайбрек, когато беше само на две точки от победата. Канепи, четвъртфиналист от Уимбълдън преди три години, два пъти се провини на мач-пойнт, преди да реализира своя трети шанс с бекхенд победител.

Освен това британката Лора Робсън победи 117-ия класиран колумбийски квалификант Мариана Дуке-Марино с 6-4, 6-1 под покрива на Център Корт, за да стигне за първи път до третия кръг тук за първи път.

Робсън, който спечели титлата на момичетата от Уимбълдън през 2008 г., се изкачва стабилно нагоре в класацията и има добри шансове да влезе във втората седмица.

"Това е голяма победа за мен", каза Робсън. "Всеки мач на Сентър Корт е голям. Днес беше страхотна атмосфера и затварянето на покрива просто го прави по-силен."

Също така е насрочено на централния корт: номер 15 Никола Алмагро от Испания срещу Йежи Янович от Полша и номер 2 Анди Мъри от Великобритания срещу Томи Робредо.

Димитров е известен като "Baby Fed" със стила на игра, особено с ръката си с една ръка в стила на Роджър Федерер. Но подобно на Федерер, седемкратния шампион на Уимбълдън, който беше зашеметен във втория кръг във вторник от Сергей Стаховски, Димитров не успя да стигне до 3-и кръг.

Мачът Димитров-Земя бе спрян от дъжд в четвъртък, като словенецът спечели 9-8 на сервис в петия сет. Дмитров беше спасил две мач точки дотогава.

Началото на играта беше забавено в петък от дъжд. Когато мачът все пак се възобнови, Дмитров загуби опора на петата точка и се преобърна назад на мократа трева, създавайки мач за Земя на 30-40.

Дмитров тръгна право към стола си до съда, казвайки на съдията, че условията са твърде опасни, за да продължи. С падащ лек дъжд, съдията на стола Али Нили каза, че мачът ще спре, докато дъждът не отстъпи.

"Когато се подхлъзнах, паднах, ударих бедрото си", каза Дмитров. "Казах му, че не служа. По принцип трябваше да спрем и да изчакаме друг шанс."

И двамата играчи седяха на столовете си за около 10 минути, преди играта да бъде възобновена. Дмитров се завърна с мач точка - третата от състезанието. Той удари 113 сервиса в секунда сервис, който принуди връщане от форхенд в мрежата.

"Седнете, леко ви боли, трябва да сервирате, за да останете в мача", каза Дмитров. "Не е лесно. В главата ти се появяват много мисли."

Дмитров спаси още две мач точки в същия гейм, преди да проведе сервис с форхенд победител, за да направи 9-9. Земята спаси точка за пробив, за да задържи 10-9, след което проби в следващия гейм, за да завърши мача със стил с извиващ се форхенд, който прелетя покрай Дмитров в мрежата.

Дмитров реализира само две от 18 точки за пробив в мача, докато Земя проби два пъти от 10 шанса.

Въпреки прогнозите, че той може да бъде следващото голямо нещо в тениса, Дмитров все още не е направил пробив на голямата сцена. Най-доброто му представяне досега в Големия шлем беше третият кръг на Откритото първенство на Франция миналия месец.

"Нещата се случват, предполагам с причина", каза Дмитров. "Но това е добра крива на обучение за мен. Ще изляза силно през следващите седмици."

"Мисля, че едно от най-трудните неща, с които трябва да се сблъскате, са вашите собствени очаквания", добави той. "Не се притеснявам от нито едно сравнение, разговорите, нещата между съперничествата, каквито и неща да се говорят. Мисля, че това е много важно за мен в начина, по който ще се справя със собствения си натиск. Това е моя работа. "