В желанието си да постави удивителен знак на всички онези, които се съмняват в статута на местната аматьорска система за бокс, Руската федерация по бокс (същият наказващ орган, който ръководи боевете за награди в Русия) постигна уникален подвиг в организирането на световни първенства за аматьори - както сред мъжете, така и сред жените - в рамките на една и съща държава.

За разлика от световното първенство на AIBA за мъже, което току-що бе спечелено от националния отбор на Узбекистан, като руснаците се затвориха на второ място само с една сълза след тях, женското състезание, което се проведе в Улан-Уде, Бурятия, бе доминирано от домакините.

Отборът Русия придоби шест медала в десет теглови категории, включително три златни, един сребърен и два бронзови и изпреварва китайския отбор (1 златен - 3 сребърни - 1 бронзов). Отборът Турция зае третото място в общото класиране (1 злато - 2 сребро), побеждавайки националния отбор на САЩ по качество над количеството (1 злато - 2 бронза).

екипът

По ирония на съдбата, първенството за жени се оспорва в десет категории тегло, две повече от това при мъжете. По-долу са представени финалните стойности и резултатите от двубоите за златен медал във всяка тежест.

Тежки тежести (81 kg +/178 lbs +)

Финал: Даниел Перкинс (САЩ) - Ян Сяоли (Китай) - 5: 0. Xiaoli преди това спечели три поредни WC-та

1. Даниел Перкинс (САЩ)
2. Ян Сяоли (Китай)
3. Дина Исламбекова (Казахстан)/Екатерина Ковалева (Беларус)

Леки тежки тежести (81 kg/178 lbs)

Финал: Зенфира Магомедалиева (Русия) - Елиф Гунери (Турция) - 5: 0

1. Зенфира Магомедалиева (Русия)
2. Елиф Гунери (Турция)
3. Уанг Лина (Китай)/Nguy? N Th? H ? ng (Виетнам)

Средни тежести (75 kg/165 lbs)

Финал: Nouchka Fontijn (Холандия) - Лорън Прайс (Уелс) - 3: 2. Резултатът беше отменен за Price след обжалване от Welsh Team. Третият сребърен медал от WC за Fontijn, който също взе сребро на Олимпийските игри през 2016 г. в Рио, губейки от Claressa Shields.

1. Лорън Прайс (Уелс)
2. Nouchka Fontijn (Холандия)
3. Tammara Thibeault (Канада)/Khadija El-Mardi (Мароко)

Велтер тежести (69 кг/152 паунда)

Финал: Бусеназ Сурменели (Турция) - Ян Лю (Китай) - 4: 0

1. Buse Naz Surmeneli (Турция)
2. Ян Лю (Китай)
3. Саадат Далгатова (Русия)/Ловлина Боргохайн (Индия)

Леки полутежки тежести (64 kg/141 lbs)

Финал: Ду Дан (Китай) - Анджела Карини (Италия) - 5: 0. Dou Dan спечели втория си пореден златен медал от WC.