В петък шампионът „Рига“ победи „Лиепая“ с Optibet във финалната игра от третия кръг на латвийската футболна суперлига с 2: 0 (1: 0).

която

Играта приключи! Преживяваме първата загуба за сезона срещу @RigaFC_Official с резултат 0: 2, забравяме този ден и вече подготвяме @RFSDaily @FutbolaVirsliga #fkliepaja pic.twitter.com/mZmjrIOZD5

- FK Liepāja (@LiepajaFK) 26 юни 2020 г.

След като спечелиха първите два кръга, хората от Курземе този път трябваше да се задоволят с първата загуба за сезона. Неуспехът на клуба в Лиепая означава, че през първите три кръга максимално възможните девет точки са спечелени само от звеното RFS.

През първото полувреме на първото полувреме нямаше съществени промени в играта, докато 24-ата минута Якубс Хора беше нокаутиран в наказателното поле на "Лиепаяс". „Махалото“, присъдено на риганите, беше спорно изпълнено от Куле Мбомбо, който изпрати топката към вратата с не твърде силен удар.

В началото на второто полувреме гостите имаха леко предимство, а в една от ситуациите Кристиан Дамян Торес имаше шанс да изравни резултата. Продължението от Лиепая не бе последвано, освен това в 63-ата минута „Рига“ удвои преднината - топката беше получена директно от Фелипе Брисола, бразилецът стигна до 2: 0.

- Висшата лига на Optibet (@FutbolaVirsliga) 26 юни 2020 г.

През второто полувреме вратарят на "Liepājas" Валентинс Ракевич спаси отбора от третия загубен гол в няколко епизода. Латвийските шампиони обаче не успяха да затвърдят преднината си, но беше отпразнувана сигурна победа.

„Рига” стартира сезона с убедителна игра и победа с 2: 0 над „Валмиера”, но във втория мач изпълнението беше много по-слабо, така че загуба от 1: 2 бе направена от „Спартак” от Юрмала. „Лиепая“ стартира сезона с гостите 2: 0 над „Даугавпилс“, но във втория кръг у дома с 3: 0 бе победен „Метта“. В мача в Лиепая, MārtiĶš Ķigurs вкара два гола за градските играчи на вятъра, но в първите два мача Artūrs Karašausks вкара с три асистенции.

Вече беше съобщено, че по инициатива на Олег Кононов Михаилс Коевс, който е най-успешният треньор в кратката история на рижския клуб, се завърна в треньорския корпус на „Рига“.

Шампионът "Рига" запази ядрото си извън сезона, но малко преди началото на турнира се раздели с Томислав Сарич и Иван Лукянов, които се присъединиха към RFS. Владимир Камеш се завърна в редиците на риганите, но все още не е влязъл в турнира. Няколко чужденци също са се присъединили към отбора, включително Якуб Хора, който наскоро игра за Славия в Прага.

В междусезонния период към отбора на Лиепая се присъединиха такива местни футболисти като Карашаускас, Едгарс Варданянс и Владислав Габовс, чиято предишна спирка в кариерата беше отборът на „Рига“. Тунизийският защитник Рами Бедуи, който миналата година игра във финалния турнир на Световната купа, също ще играе в редиците на Лиепая.

Миналата година, в първите три взаимни мача, "Рига" спечели с един гол, но четвъртият двубой завърши наравно, като Лиепая отбеляза два гола в последните минути и стигна до 2: 2.

Вече беше съобщено, че в четвъртък в представянето на този кръг „Вентспилс“ се бори наравно 2: 2 с „Валмиера“, но гостите на „Даугавпилс“ победиха дебютантите в лигата „Тукумс 2000 ″/отбора на TSS с 6: 0, достигайки първият успех за сезона.

Също така първата победа за сезона бе „Метта“, която у дома с 1: 0 се наложи над „Елгава“. Междувременно третият успех в три мача беше отпразнуван от RFS, който победи Спартак с 4: 1 пред празните си трибуни.

RFS е лидер на Висшата лига с девет точки в три мача, следван от Рига, Спартакс, Лиепая и Елгава с шест точки. След това четири точки са за „Вентспилс“, но по три точки за отборите на „Даугавпилс“ и „Метта“. Въпросът е за футболистите на „Валмиера“, но в момента има само единица Tukums 2000 ″/TSS.

Състезанията във Висшата лига се провеждат без зрители, при стриктно спазване на изискванията на предварително разработения санитарен протокол.

Сезонът на футболната Суперлига на Optibet трябваше да започне на 13 март, но ден преди това беше обявено, че в Латвия ще бъде въведена извънредна ситуация. На 12 март беше разрешен сценарият първите мачове от турнира да се играят на празни трибуни, но ситуацията се промени бързо и началото на първенството на Висшата лига на следващия ден беше отменено.

Участието в еврокубовете се осигурява от носителите на първите три места, както и се играе още един билет в Купата на Латвия (ако носителят на купата е един от отборите от първите три места в топ лигата, тогава четвъртият Победител в Eurocausing).

Този сезон десет отбора ще стартират в Суперлигата, което е с един повече от миналата година и с два повече от вчера. Също така през този сезон в Суперлигата лигионният лимит е увеличен на осем играчи. Това означава, че трябва да има най-малко трима играчи, подготвени за асоциацията на корта едновременно. Миналата година лимитът беше петима чуждестранни играчи.

Както в много други страни, броят на разрешените замени е увеличен от три на пет след пробив на коронавируса в регламентите на шампионата на Висшата лига през сезон 2020.

Понастоящем се планира четири от петте кръга игри да бъдат показани на канала „Sportacentrs.com TV“, а един - на канала „Best4Sport TV“.

За втори сезон генералният спонсор на турнира е групата компании Optibet.

Миналата година „Рига“ бе коронована за латвийски шампион, но RFS спечели първия си трофей в историята на клуба, който спечели националната купа.