Не гледайте сега (може да е разсейващо, играчите ще ви кажат), но следващият договор на Сергей Федоров може да бъде най-значимата сделка в НХЛ през последните 10 години.

гола асистенции

В крайна сметка, ако докладите са верни, че Детройт има петгодишен договор за 50 милиона долара, който вече е сключен, който все пак се нуждае от агенти?

Но докато Федоров реорганизира файловете си, сега е подходящ момент да попитаме дали това е правилната оферта за правилния играч в точното време. Червените крила имат парите. Те също имат искане от феновете да поддържат отбора заедно. А Федоров е бил добър войник в битката за спечелването на три купи на Стенли.

Но някой гледал ли е номерата на този тип? Той имаше 68 точки (31 гола, 37 асистенции) в 81 мача през миналия сезон, 69 точки (32 гола, 37 асистенции) в 75 мача предходната година, 62 точки (27 гола, 35 асистенции) в 68 мача предходната година. Дори този сезон, когато е бил център No1 на отбора, докато Стив Йерман е отстранен, Федоров е на крачка със скромните 72 точки.

Федоров е специален играч, който прави жертви, за да играе в отборната система, но струва ли това 10 милиона долара годишно?

Ако е, лигата наистина е в беда.

Подписването на Боби Холик от Рейнджърс създаде лош прецедент. Така и Сейнт Луис се справи с Дъг Уейт. Сега трябва да се запитате кой друг е играч на стойност 10 милиона долара? Майк Модано от Далас трябва да бъде, когато договорът му излезе през 2004 г. Какво ще кажете за Матс Сундин от Торонто? Със сигурност Алексей Ковалев се вписва в категорията. Тод Бертуци също. Глен Мъри е следващият играч от седемцифрения доход в лигата?

Федоров ще си вземе парите. Той трябва. Ред Уингс са му спечелили достатъчно и той е играч точка на игра в плейофите. Но обстоятелствата около преговорите правят интересен казус.

По дяволите, и аз няма да бързам да подпиша. Изчакайте няколко месеца и скоростта на движение може да скочи милион или така.

Модано разстроен заради удара
Майк Модано не извикваше точно Джереми Роеник за това, че за втори път през последните три години му направи сътресение с удар отзад, но той също не беше доволен от играта.

„Просто бихте си помислили, че хората биха знаели в определени ситуации, с момчета далеч от стъклото и с гръб към леда ... От това се опитваме да се отървем в играта“, каза Модано.

Модано, който се оплака от продължително главоболие, не е преминал всичките си базови тестове в четвъртък в Детройт, така че е задържан поне до 26 декември, съобщиха служители на екипа. Това е четвъртото или петото сътресение на Модано и първото от 1999 г. насам. Въпреки това той каза, че се надява лигата да гледа извън закона за всички удари в главата.

"Не трябва да има удари по главата, нищо подобно", каза той. "Трябва да се заемем с него по този начин. Дори ударите в рамото по главата трябва да бъдат глоби или суспензии."

Cujo липсват зъби
Не беше идеалната седмица за вратаря на Детройт Къртис Джоузеф. Той бе изтеглен, след като позволи два меки гола в равенство 2: 2 с островитяните и след това не получи шанс да започне национална телевизионна игра в четвъртък срещу Далас.

Така че има ли проблеми с новия спасител на Ред Уингс в мрежата? Треньорът Дейв Луис казва „не“, а цифрите на Джоузеф казват, че той е направил всичко, което направи Доминик Хашек през три месеца. Джоузеф има 2.65 GAA и процент на спестяване .903. Хашек имаше 2,41 GAA и процент на спестяване 0,907.

Но Джоузеф каза, че очаква повече.

"Мога да играя по-добре и не съм", каза той.

Когато язовирът се скъса
Не само, че Жан-Себастиен Гигере видя, че неговата серия от рекорди за франчайзинг приключи тази седмица, той видя, че неговите Могъщи патици от Анахайм са унищожени при загуба с 5-4 от съперника на Лос Анджелис Кингс в четвъртък. Giguere избута своята серия до 237 минути, 7 секунди - трета по дължина от модерната ера - при победа с 5-2 над Сейнт Луис сряда. Въпреки това, два късни гола срещу, изглежда, изсмукаха инерцията от Анахайм и това се показа срещу Л.А.

Giguere се отказа от ранен гол и два във втория период, за да слезе, 3-1, но Ducks се събра, за да направи 4-3 Anaheim с 12 минути останали.

И все пак, Анахайм не можа да продължи своята печеливша серия от пет мача и падна до 0-6-3 в последните си девет срещи с кралете.

Диаграма на дълбочината
Крис Саймън от "Блекхоукс" беше здрава драскотина тази седмица. Откакто пристигна в сделка от Capitals, Саймън има две цели в 22 мача и е минус-13. "Бях доста разстроен, че не играех, но няма да се съжалявам или да се оплаквам", каза той. "Ще излъжа, ако ти кажа, че мисля, че играя добре."

Стив Йерман преминава през рехабилитацията си след тежка операция на коляното и не е съвсем сигурен кога може да се върне. "Надявам се да играя до 1 февруари, но не очаквам", каза той пред The ​​Detroit News. „Ако не съм готов до 1 февруари, това не означава, че няма да съм готов до 1 март или 1 април ... Ако не успея да се върна тази година, ще опитам отново догодина. Все още няма да се откажа от това. "

Майк Йорк от Едмънтън имаше един гол в първите 20 мача и има седем в последните пет. Той е в серия от точки за отбелязване на точки.

След като направиха шанс за уважаване със силата на завръщането на Скот Уокър от наранявания на ребрата и ключицата, Хищниците отново се борят. Те са вкарали шест гола в последните шест мача, докато са 1-4-1

Патрик Марло от Сан Хосе показва признаци на шантав голмайстор. Той завърши миналия сезон с 16 точки в 10 мача, започна този сезон в суша и наскоро вкара 23 точки в 20 мача. "Мисля, че той ще бъде един от най-добрите играчи, играли някога тази игра", каза съотборникът Теему Селан.

Нараняванията може да наваксват сините. След поредица от победи в девет мача през ноември, те са преминали 7-9-3-2, включително 5-2 и 6-2 загуби във вторник и сряда.