• електронна поща
  • печат

КРАСНАЯ ПОЛЯНА, Русия - Оле Ейнар Бьорндален не можеше да избегне да бъде в центъра на вниманието, със сигурност не след като стана най-украсеният зимен олимпиец за всички времена и получи лични поздравления от краля.

норвегия

Нежно говореният норвежец е склонен да държи мислите и емоциите си под контрол, а не в публичното пространство, така че беше подходящо медалът му от 13-те зимни игри да беше златен в отборно събитие.

40-годишният Бьорндален помогна на Норвегия да спечели първата смесена олимпийска щафета в биатлон в сряда, като се върна във форма след няколко години очевиден спад. Той счупи общия рекорд за медали, които по-рано сподели с пенсионирания велик скиор Бьорн Дейли на Зимните игри, а също така съответства на рекорда от осем златни на норвежеца.

Това беше втората му победа в Сочи, след златото му в спринтския биатлон за мъже.

"Това е фантастично, никога не съм предполагал, че това ще се случи", каза Бьорндален. "Бьорн все още е големият ми герой. Даде ми много мотивация. Сега имам същото злато като него и това е страхотно. "

Daehlie спечели осем златни и четири сребърни медала на олимпийските игри; Изтеглянето на Бьорндален вече е осем златни, четири сребърни. и един бронз. И той има шанс за още един медал в Сочи, като се нареди в щафетата 4x7.5K в събота.

"По време на шампионата е трудно да се осъзнае какво се е случило, защото се опитвате да се съсредоточите върху състезанията", каза Бьорндален. "Ще потъне едва след Олимпийските игри".

Кралят на Норвегия Харалд V бе сред първите, които го поздравиха в рекордната му победа.

"Той познава нашия спорт толкова добре", каза Бьорндален. "Той знае точно с какво имаме проблеми при стрелбата, карането на ски и беше наистина доволен от стрелбата ми днес. Да, той беше впечатлен. "

Победата на Норвегия дойде един ден, след като Бьорндален пропусна шанс за медал в събитието за масово стартиране на 15K, когато той беше на четвърта позиция, когато пропусна четири цели в последната си стрелба.

"Стрелбата ми беше наистина добра", каза Бьорндален, след като уцели всичките 10 цели в смесения отборен турнир. "Днес бях фокусиран по-добре. Бях наистина изнервен преди състезанието, защото в щафета не се заемаш за себе си, а за своя отбор. "

Норвежкият биатлонист Оле Ейнар Бьорндален спечели осем златни медала, четири сребърни и бронзов в кариерата си през зимните олимпийски игри и има изстрел под номер 14 в събота. AP Photo/Matthias Schrader

Тора Бергер два пъти се провали, но Тирил Екхоф и Емил Хегле Свендсен също стреляха чисто за Норвегия. Те завършиха за 1 час, 9 минути и 17 секунди. Чехия изоставаше с 32,6 секунди, за да спечели сребро, а Италия с 58,2 секунди назад, за да вземе бронз - първият си олимпийски медал по биатлон от 16 години насам.

"На първо място днес съм наистина щастлив за моя отбор", каза Бьорндален. "Това беше невероятно състезание за всички. За мен това се връща от няколко години с лоши резултати и да бъда в най-добрата си форма почти някога на тези олимпийски игри е наистина добре. "

Бергер похвали ветеран съотборник: "Той е невероятен. Той наистина е голям за нас. Разбира се, знаехме преди състезанието, че може да получи рекорда днес, но се опитахме да не мислим за това."

И Екхоф описа Бьорндален като "моят идол за толкова години, откакто бях на четири години. Така че е невероятно да си в отбора с него, защото той е кралят на биатлона."

Свендсен похвали съотборника си не само за спечелените медали, но и за въздействието му върху биатлонния спорт в Норвегия.

"Удивително е да бъдеш част от историята на биатлона", каза Свендсен. "В наши дни приемаме толкова много неща за даденост в нашите тренировки и в подготовката ни за състезания, но голяма част от това можем да направим само благодарение на неговия опит."

Бергер поведе състезанието, преди да пропусне два пъти в стрелбата на място и отстъпи на пето, но тя се възстанови, за да си върне преднината в последната обиколка.

Екхоф загуби преднината на Норвегия срещу Габриела Сукалова, което означава, че Бьорндален започна с 1,1 секунди зад Ярослав Сукуп. Той остана в пързалката на чеха за първата обиколка и когато Soukup пропусна веднъж, Bjoerndalen поведе с 11,7 секунди преднина, напускайки стрелбището. Той удължи маржа до 43,1 секунди, преди да предаде на Свендсен.

Ден след победата си със златен медал в масовия старт на 15K, Свендсен загуби време на пистата с Ондрей Моравец, но се запази приличен марж, когато чешкият му преследвач пропусна два пъти. Норвежката котва започна да празнува след последната си стрелба, като сигурно ще спечели втори златен медал за два дни. Франция, водена от двукратния носител на златен медал Мартин Фуркад, беше доста на темпо на седмо, а САЩ беше девето.

Смесената щафета е нова за олимпийската програма, но е установена част от веригата на Световната купа от години и за първи път е включена в годишното световно първенство по биатлон през 2005 г., като Норвегия печели титлата през последните три години.

Американският плувец Майкъл Фелпс е най-украсеният олимпиец за всички времена, белег, който той постигна на летните игри в Лондон през 2012 г. Той има 22 медала в кариерата, включително 18 златни.

Асошиейтед прес допринесе за този доклад.