СОЧИ, Русия - Японският тийнейджър Юзуку Ханю оцеля след две падания, за да се появи на върха на напрегнат и грешен финал на състезанието по фигурно пързаляне при мъжете на зимните олимпийски игри в Сочи петък.

2014

19-годишният младеж бе поставил световен рекорд в кратката програма, но под натиск на очакванията в заключителната безплатна рутина изглеждаше, че е издухал шансовете му, тъй като не успя да приземи два скока.

На седмия ден от игрите обаче все още предстоеше драма, тъй като трикратният световен шампион Патрик Чан от Канада отново видя мечтите си за олимпийско злато.

Неясният дисплей, осеян с грешки, видя, че Чан не успя да ремонтира Ханю, който бе оставен като облекчен победител - първият в Япония в събитието, когато страната отвори сметката си за златен медал в Сочи.

Той е най-младият победител в състезанието по фигурно пързаляне на зимни игри за 66 години. „Толкова се гордея с този подвиг като японец“, каза той.

„Олимпиадата е толкова дива и непредсказуема. Никога през целия си живот не съм бил толкова нервен за състезание. Разстроен съм от представянето, което имах, но оставих всичко, което имах там. "

101.45 точки Hanyu, натрупани в такъв невероятен стил, му дадоха достатъчно буфер, за да вземе златото с общо 280.09.

Чан взе сребро с 275.62 точки, но това ще бъде малко утеха с крайния триумф в неговите ръце. Денис Тен от Казахстан спечели бронза.

Чан призна, че е усетил натиска в наддаването за първото злато на Канада на игрите.

„Всички сме хора. Дори (звезда за сноуборд) Шон Уайт прави грешки. За съжаление направих един твърде много “, каза 23-годишният.

Основната надежда на Русия, Евгений Плющенко, трябваше да се изтегли преди началото на кратката програма, след като повреди гърба си в загрявката.

Швейцария нарушава шансовете

По-рано в петък състезанията продължиха в състезанието по алпийски ски, тъй като швейцарецът Сандро Вилета взе суперкомбинираната титла при мъжете.

28-годишният младеж никога не е печелил медал в голямо първенство и е спечелил само едно събитие от Световната купа.

Но комбинираното му време от две минути 45,20 секунди над спускането и слалома му даде злато.

„Това е невероятно - перфектно е, това е повече от сбъдната мечта. Това също е голям шок. Не мислех, че ще дойда първи “, каза той.

Хърватският ветеран Ивица Костелич завърши на второ място, с 0,34 секунди зад Вилета, за да вземе четвъртото си олимпийско сребро и трето в комбинацията.

Той се състезаваше на курс по слалом, определен от баща му, който също го тренира. Всички треньори на 15-те класирани скиори отиват в лотария, за да решат кой ще определи трасето и Анте Костелич спечели равенството.

Италианецът Кристоф Иннерхофер последва среброто си в неделния спуск, като взе бронзовия медал.

Той имаше само похвали за дизайнера на курса, въпреки че завърши зад сина си.

„Благодаря на Анте Костелич, че определи добър курс“, каза той.

Но защитаващият се шампион Боде Милър така и не се възстанови след разочароващо бягане надолу и завърши на шесто място, докато световният шампион и сънародник от САЩ Тед Лигити изоставаше на 12-о място.

Променливите условия на ски може да са работили срещу фаворитите, както Ligety предположи след разочароващото си представяне.

„Те наистина правят фънки резултати. Досега можете да видите листа с резултати. Това е далеч от резултатите на Световната купа “, каза той.

„Но всички ние трябва да караме ски и да се справим с това. Няма оправдания. "

Френската надежда Alexis Pinturault, подобно на Ligety, доминираща сила на Мондиала, също завърши извън топ 10.

Още швейцарски успех

Двойното злато също беше силна тема на седмия ден на състезанието, като Дарио Колоня го направи чудесен ден за Швейцария, като спечели класиката на 15 км в дисциплината по ски бягане по северни ски.

Това беше успешна защита на титлата, която спечели във Ванкувър и последва предишния си триумф на 30 км скиатлон в Сочи.

Колоня влезе в игрите заради проблеми с контузии и изпълненията му го изненадаха.

„Изумително е. Не можех да повярвам на първия златен медал, след като беше ранен, а сега и на втория. Това беше идеалното състезание. Знаех, че ще бъде трудно и бях подготвен за това “, каза той.

Беларус злато двойно

Даря Домрачева от Беларус направи две златни точки за три дни с победа в индивидуалното състезание по биатлон на 15 км при жените.

Тя взе бронза във Ванкувър, но се изкачи на върха на подиума в Сочи, побеждавайки швейцарката Селина Гаспарин на второ място, а сънародничката Надежда Скардино на трето място.

Домрачева взе титлата за преследване при жените във вторник във вторник и отново беше в ненадмината форма, особено в секцията по стрелба на състезанието.

По-късно Беларус взе второто си злато за деня, когато 34-годишната Алла Цупер, състезаваща се в петите си зимни игри, най-накрая намери пътя си до върха на подиума в състезанието за свободни стилове за жени.

Цупер никога не е завършвала по-високо от пето в предишните си опити, но с общ резултат от 98,01 лети високо.

Китайската Mengtao Xu взе среброто, докато защищаващата шампионката Лидия Ласила от Австралия спечели бронз.

Цупер взе две години, за да създаде семейство, но се върна на състезанието по-добре от всякога.

„Имах почивка за две години. Върнах се в спорта, за да имам още един шанс да имам медал. Това беше сън “, каза тя.

Ярнолд новата кралица на скелета

Великобритания продължи да доминира над женския скелет, тъй като Лизи Ярнолд взе титлата, спечелена от сънародничката си Ейми Уилямс преди четири години.

Бившият състезател по лека атлетика Ярнолд държеше преднината от първото бягане в четвъртък в плъзгащия се център Slanki и завърши почти второ изчистване от Noelle Pikus-Pace от САЩ в продължение на четири сесии.

Елена Никитина взе бронза за приемащата нация Русия.

"Не мисля, че ще потъне за дълго време", каза Ярнолд, която трябваше да изтърпи някои нервни моменти в началото на последното си бягане.

„Беше разхвърлян четвърти манш, но аз просто се отпуснах и му се насладих. Исках да си направя справедливост и да покажа на света какво мога. “