УИМБЛЕДЪН, Англия - Защитаващата шампионка Винъс Уилямс изтърка тесен първи сет и след това се отдръпна за победа със 7-6 (5), 6-1 над британската тийнейджърка Наоми Кавадей, за да започне своята кандидатура за пета титла на Уимбълдън.

надал

Като действащ шампион, Уилямс беше първи на "Ladies Day" на Center Court във вторник, тъй като All England Club се радваше на второ заклинание на сухо, слънчево време в деня, който също включваше победи на Рафаел Надал и Анди Родик и бившата шампионка Мария Шарапова и Линдзи Дейвънпорт. Четвъртият носител Николай Давиденко беше най-доброто име, което излезе.

Отне известно време на седмия носител на Уилямс, изигравайки първия си мач на трева за сезона, да намери играта си и да поеме командването срещу 19-годишно участие в уайлд кард, изиграло само третия си мач от Големия шлем в кариерата.

"Тя изигра страхотен мач", каза Уилямс, който удари една порция при скорост от 201 км/ч. "Тя положи много темпо на топката, принуди няколко грешки от мен. Чувствах се уверен през целия мач. Чувствах се добре там. Винаги се чувствам добре на този корт."

Потенциалната опонентка на Уилямс на четвъртфинала, поставената под номер 2 Йелена Янкович, лесно напредна, побеждавайки 113-та класирана Олга Савчук от Украйна с 6-3, 6-2 в късен мач.

Надал №2 при мъжете - излизайки от четвъртия си пореден шампионат на Франция от отвореното първенство и победа на Queen's за първата си титла на тревата площадка - започна стабилно на Center Court. Вицешампион на Роджър Федерер през последните две години, 22-годишният испанец победи 122-ия класиран германски квалификант Андреас Бек с 6-4, 6-4, 7-6 (0).

Надал, който никога не се сблъскваше с точка за пробив, успя да пробие Бек само два пъти от девет шанса. Той спаси най-доброто си за тайбрека, като разкъса победител от форхенд на кръста за 5-0, сервира 17-ия си ас за 6-0 и принуди грешка в мач-пойнт с удар от бекхенд.

„Първият мач винаги е много труден, но играх добре в последния тайбрек“, каза Надал. "Днес бях малко нервен. Беше трудно, но имам много хубави спомени от последните две години."

Двукратният вицешампион Родик сервира 17 аса и никога не се сблъска с точка за пробив, тъй като свали Едуардо Шванк от Аржентина със 7-5, 6-4, 7-6 (0). Шестият поставен Родик, който загуби от Федерер на финалите през 2004 и '05, имаше само девет непринудени грешки.

"Не знам дали някога съм бил този, за когото всички говорят", каза Родик, който тази година беше пренебрегван като фаворит на титлата. "Всъщност не ме интересува. Просто искам да печеля мачове. Честно казано, вероятно е хубаво."

При първото голямо разстройство за деня, четвъртият поставен Давиденко беше нокаутиран в първия рунд в поредни сетове от 116-ия класиран германец Бенджамин Бекер, 6-4, 6-4, 6-4. Това беше петият път от седем години на Давиденко, който не успя да премине първия кръг; той достигна четвъртия кръг миналата година.

"Той игра добре, но аз играх много лошо", каза Давиденко.

Руският играч беше в центъра на разследването на подозрителни модели на залагания, включващи мач в Полша миналата година, когато се оттегли, позовавайки се на контузия в третия сет срещу аржентинеца Мартин Васало Аргуело.

"Никой не може да докаже нищо", каза Давиденко, който многократно отрича да е извършил неправомерни действия. "Мисля, че в тениса няма уреждане на мачове."

Аргуело спечели мача си от първия кръг, надминавайки Иво Минар, 6-4, 2-6, 2-6, 6-2, 6-2.

Сред мъжете също напредваха номер 8 Ричард Гаске, който победи Марди Фиш с 6-3, 6-4, 6-2; No9 Джеймс Блейк, който се събра, за да победи белгийския квалификант Кристоф Рохус 3-6, 6-3, 6-1, 6-4; и номер 12 Анди Мъри, който развълнува британските си фенове, като свали 35-годишния французин Фабрис Санторо с 6-3, 6-4, 7-6 (5) във финалната среща на Center Court.

Уимбълдън загуби най-стария играч в равенството при мъжете, 36-годишният Джонас Бьоркман, когато загуби с 4-6, 7-6 (4), 6-4, 7-6 (4) от Arnaud Clement. Това беше 15-ият и последен Уимбълдън на шведа преди планираното му пенсиониране през октомври.

Ден след като Роджър Федерер облече по поръчка жилетка на Сентър Корт, а Серена Уилямс облече панталон с дължина до бедрото, шампионката на Уимбълдън от 2004 г. Шарапова направи модно изявление. Тя излезе на корта с къси панталонки и специално проектиран връх в бял смокинг.

„Тази година съм много вдъхновена от мъжкото облекло“, каза Шарапова. "Всяка година на Уимбълдън искам да направя нещо класно. Никога досега не съм носил къси панталони на Големия шлем и Уимбълдън е мястото да го направя."

Тя напредна с 6-1, 6-4 над класираната на 105 място френска квалификантка Стефани Форец.

"Беше чудесно да изляза там и да усетя съда", каза третата поставена Шарапова. "Това беше първият ми мач на трева тази година и се справих доста добре, като се има предвид."

Дейвънпорт, шампионка от 1999 г., състезаваща се в своя 13-и Уимбълдън на 32-годишна възраст, преодоля контузия в крака, за да победи Рената Ворацова с 6-3, 5-7, 6-3. Davenport пропусна турнира миналата година, след като роди син през юни 2007 г.

Дейвънпорт, който пропиля мач точка в 10-ия гейм от втория сет, взе таймаут за контузия преди третия.
Треньор завърза десния й крак от средата на прасеца до бедрото. Davenport накуцвайки през третия сет, тръгвайки за големи удари, успя да спечели. След края на мача тя погледна към небето и накуцваше от корта без усмивка.

„Това ме притеснява от няколко седмици“, каза Дейвънпорт. "Това идва повече от задната част на коляното. Не се чувствах чудесно в третия (сет). За щастие успях да ударя няколко добри удара и да отида за победители."

Кавадей, левичар със световна класация № 197, изтласка Уилямс до краен предел в изненадващо труден начален сет, продължил близо час.

Кавадей проведе, за да отвори втория сет, но след това Уилямс завъртя шест поредни мача, за да затвори.

Сред присъстващите на трибуните бяха майка й Орацен и сестра Серена, двукратната шампионка, която спечели мача си от първия кръг в понеделник. Сестрите Уилямс, които биха могли да се срещнат на финала, са спечелили шест от последните осем титли на Уимбълдън.