РИО ДЕ ЯНЕЙРО (АП) - Програмата за руска борба в Русия дойде през неотдавнашния допинг скандал, който обгърна невредими много от другите спортисти на нацията.

борци

Роман Власов се надява отборът му да събере медалите в Рио и да послужи като гордост за останалата част от страната си.

Власов започна ревностно руснаците в неделя, спечелвайки злато за втората поредна олимпиада, като взе първо на 75 килограма в гръко-римското събитие.

Власов победи датчанина Марк Мадсен с 5-1, втората си поредна победа над датчанина на световните финали.

Победата на Власов вероятно ще бъде първата от многото в Рио за руския отбор, който обикновено доминира в олимпийския турнир по борба.

"Въпреки ситуацията, несправедливото решение на нашите спортисти от страна на WADA, много е важно да получим най-голямото количество медали, които можем", каза Власов.

Исмаел Бореро Молина спечели златото на 59 килограма, давайки на Куба поне една титла по борба във всяка от последните седем олимпийски игри.

Бореро Молина победи японеца Шинобу Ота с 8: 0 в неделя в първия мач за титлата на Олимпийските игри.

Кубинецът доминира над 22-годишния Ота, дърпайки напред с драматично движение и хвърляне и завършвайки превъзходството на мача за втората си поредна световна титла.

"Наистина се радвам да бъда олимпийски шампион. Има много емоции. Толкова е трудно да се обясни", каза Бореро. "Мина много бързо, но успях да бъда по-силен спортист и да изляза на върха."

Власов едва не отстъпи първия си мач на южнокорейския Hyeonwoo Kim, който спечели злато на 66 килограма по време на Олимпийските игри в Лондон.

Треньорите на Ким смятаха, че техният борец е изпълнил ход със закъснение. Можеше да му спечели мача, но корейците не спечелиха предизвикателството си.

Ким се бори обратно през скобата на губещия за бронз, както и Саид Морад Абдвали от Иран.

На финала Власов изпълни ход с четири точки през първия период - и Мадсен не вкара, докато мачът по същество не завърши.

Сега Мадсен завършва на второ място в света пет пъти. И все пак, като спечели сребро, той стана първият олимпийски медалист в борбата от 1948 г. насам.

До доминиращия финал на Бореро Молина, шумът от първия ден на олимпийския турнир по борба беше за Ота.

Зашеметяващото бягане на Ота до финала започна с разстройство на седемкратния световен шампион Хамид Сорян от Иран с 5-4 в началния набор от двубои.

Загубата беше второто поредно международно пламъчене за Сорян, който бе сигнализиран за прекомерна бруталност и отсъди, че няма право на медал на миналогодишното световно първенство в Лас Вегас.

Но Ота, наречен от някои от родния му народ „борецът нинджа“, не беше завършен. 12-ият борец в своята теглова категория прикова двукратния медалист от Олимпийските игри Ровшан Байрамов, за да стигне до финалите.

След като Ота стигна там, защищаващият се световен шампион направи така, сякаш не му е мястото.

„Мина много бързо, но успях да бъда по-силен спортист и да изляза на върха“, каза Бореро Молина.

Анди Бисек, вероятно най-добрият изстрел на САЩ с медал в гръко-римската дисциплина, беше нокаутиран на осминафиналите. Същият беше и съотборникът Джеси Тилке, който беше победен с 9: 0 от Байрамов.

„Направих няколко грешки“, каза Бисек. "Това е много разочароващо, но когато спечелите, това е изключително полезно. За това го правим."