На 16 януари класираната на първо място в света в полусредна категория за жени Кристиан „Киборг“ Юстино защитава титлата си срещу Дария Ибрагимова в Invicta FC 15. Юстино се готвеше за падане в полутежка категория. Опустошителната загуба на Ronda Rousey от нокаут от Holly Holm обаче я убеди да продължи кампанията си в полутежка категория.

Ибрагимова е руски боец, който държи професионален рекорд от 9-1. В момента тя е класирана на 10-то място в класацията на Fight Matrix в перото на жените. Въпреки тези отличия, комбинираният рекорд на противниците й е 19-25. По време на шестгодишната си кариера тя се изправи само срещу един боец, който в момента има повече от три победи, Синди Дандоа и Ибрагимова загубиха чрез подаване на първи кръг. Основното събитие на Invicta FC 15 се очаква да бъде поредното измиване за „Киборг“.

Justino има виртуална удушена позиция в дивизията. В последните си три битки тя е победила втория, осмия и седмия класиран бой на 145 паунда.

Срещу Ибрагимова "Киборг" има предимство от 71 до 20 в класирането на точки. Това е 255 процента предимство в класирането. Нека сравним това предимство с останалите жени бойци, които в момента са на първо място. Следващата таблица показва разбивка на това как всеки класиран на първо място женски боец ​​се подрежда, по отношение на класирането на точки предимство в хипотетичен мач срещу 10-ия класиран боец ​​в тази дивизия.

очите

Явно Юстино има най-голямото предимство в класирането пред своя 10-и класиран колега. Също така е интересно да се отбележи, че дивизиите с най-нисък процент на предимство на шампиона са двете дивизии, спонсорирани от UFC.

Спонсорирайки само две дивизии, UFC мотивира топ бойците да се движат нагоре или надолу в тежестта си. Например две бивши шампионки на Invicta FC в полутежка категория, Джесика Пене и Мишел Уотърсън, и двете в момента се състезават в славата категория на UFC. „Киборг“ не само е доминиращ шампион, но и потенциалните опоненти сега са мотивирани от UFC заплатите и излагането да преминат към дивизията в най-добрата категория.

На всичкото отгоре, Bellator реши да постави приоритет на жените в перото през 2015 г. Те подписаха няколко уважавани бойци и проведоха няколко прилични битки. В момента шест от топ 15 на Fight Matrix проведоха последната си битка в Bellator. Малко вероятно е Скот Кокър да даде талант на промоция, която се излъчва в UFC Fight Pass - дори и с Виталий Минаков от света.

Перухите на жените винаги са били странен тегловен клас. От една страна, в него живеят две от най-популярните жени бойци в историята на спорта, Юстино и Джина Карано. От друга страна, изглежда, че повечето от талантите на спорта попълват по-ниските дивизии. Промоутърът на Elite XC Гари Шоу се опита да реши този проблем с добавянето на абсурдната дивизия от 140 паунда. Карано се бореше да натрупа тежест и спечели победи над четири тежести преди промоцията да затвори магазина.

С изключение на превръщането на борец от високо ниво или кикбоксър, настоящият пейзаж на жените в перото ще остане почти същият. Ако „Киборг“ остане в дивизията, тя почти сигурно ще остане шампион на Invicta и номер едно класирана жена-боец на 145 паунда.