Триумфът на казахстанския колоездач Александър Винокуров (вляво, със съотборник Асан Базаев) на 28 юли в събитието за шосейно колоездене даде тон на успеха на страната му, казва един журналист.

олимпийци

Някои го приписват на опит; някои го свеждат до комбинация от упорита работа и чист късмет; други казват, че всичко е конско месо. Но както и да го нарязвате, Казахстан определено има „Midas touch“ на Олимпийските игри през 2012 година.

Подобно на крал Мидас от гръцката легенда, изглежда, че всичко, което Екип Казахстан докосне в Лондон, се превръща в злато.

Преди началото на игрите Агенцията за спорт и физическа подготовка в страната постави високата летва за казахстанските спортисти с определена цел от поне три златни медала. С някои от най-силните събития на отбора, които тепърва предстоят, тези очаквания са далеч надхвърлени.

До 6 август Казахстан бе спечелил шест златни медала - добро за осмо място сред всички конкуриращи се страни. Екипът добави към медала си на 6 август с бронз и се готви за още с още двама боксьори на полуфиналите.

Златното тържество започна ден след церемонията по откриването, с триумфа на Александър Винокуров на 28 юли в състезанието по шосейно колоездене. Вдигачите на тежести последваха преднината, като казахстанките се натъпкаха на най-горното стъпало на подиума - Зулфия Чиншанло взе 53-килограмовото състезание, Мая Манеза спечели 63-килограмовото състезание, а Светлана Подобедова удари злато в категорията до 75 килограма.

Злато от мъжки съотборник Иля Илин в 94-килограмовото събитие, добавено към резултата, като всеки от вдигачите постигна лични рекорди. В лека атлетика Олга Рипакова изведе отбора на пистата, като спечели тройния скок при жените на 5 август.

Неочакван успех

Не е като отбор Казахстан никога да не е бил на печелившата сцена досега - той донесе у дома две златни, четири сребърни и седем бронзови медала от игрите в Пекин през 2008 г., добре за общо класиране от 29 в класирането на медалите - но шест златни?

Несип Джунисбай, главен редактор на базирания в Астана вестник "Спорт" и ръководител на Асоциацията на спортните журналисти в Казахстан, казва, че формулата за успех е проста: "Опит, упорита работа, пари и много чист късмет. "

Щангистът Иля Илин приписва успеха си на неортодоксална диета.

Джунисбай дори няма да отхвърли божествената намеса, отбелязвайки, че когато Винокуров спечели, „сред отбора имаше чувство, че Бог този път помага на казахстанския отбор“.

„Не очаквахме злато от Винокуров, защото той е на близо 40 години и предишната седмица беше завършил друго състезание, Тур дьо Франс, и не можа да спечели нито един етап от това състезание“, казва Джунисбай.

"Вече беше уморен. Бихме си помислили, че Винокуров може да завърши олимпийската надпревара сред първите 10 или пет - може би сред най-добрите три - но никой не очакваше той да спечели злато. Когато получи златото, сякаш победата му разтърси останалите в победно настроение. "

Опит. И пари

Опитът изглежда е помогнал: Чиншанло, Манеза, Рипакова и Илин, например, през последните години печелят световни първенства и са медалирани в Азиатските игри.

Вижте пълното олимпийско покритие на RFE/RL тук

Казахстан също увеличи своя талант, привличайки утвърдени звезди и обещавайки млади спортисти от чужбина, предлагайки казахстанско гражданство - и според съобщенията щедри финансови стимули. Например олимпийският шампион Манеза е роден в съседен Киргизстан, докато Чиншанло е от Китай. Подобедова първоначално се състезаваше за родната си Русия, преди да приеме предложението на Казахстан да се натурализира като казахстански гражданин.

И инвестициите също се изплатиха. Джунисбай казва, че казахстанското правителство е определило спорта като приоритет и го е подкрепило с щедро финансиране, като е наело висококвалифицирани треньори и като е предоставило на най-добрите си спортисти достъп до най-добрите съоръжения за обучение както в страната, така и в чужбина.

"Не е тайна, че парите играят огромна роля в подготовката," добавя Джунисбай.

Без конници наоколо

За един казахстански шампион обаче тайната на олимпийския успех се крие в конюшнята.

Малко след като получи златния си медал, щангистът Илин заяви, че е намерил сила в внимателно приготвената диета от конско месо и "кумис", ферментирал млечен продукт, направен от кобилешко мляко.

Илиин казва, че вярва, че конското месо е „идеална храна“, защото е лесно смилаемо. "Не губите никаква лична енергия и не трябва да смилате трудни неща като агнешко или свинско", каза шампионът.

С боксерката в средна категория за жени (75 килограма) Марина Волнова и супер тежка категория за мъже (+91 килограма) Иван Дичко все още в лов за медали, противниците по-добре внимавайте. Според съобщения в казахстанските медии, олимпийският отбор е доставил достатъчно количество храна за еднокопитни в Лондон, за да продължи да работи по време на игрите.