Решението за организиране на състезанието в Латвия е взето на заседанието на борда на Европейската конфедерация по волейбол (CEV) на 7 юли.

участници

В предишното европейско първенство в Юрмала през 2017 г., когато Янис Шмедингш и Александър Самойлов станаха вицешампиони, Латвия имаше четири двойки в състезанията както за мъже, така и за жени.

Александър Соловейс, един от потенциалните участници в шампионата, повдигна въпроса за процедурата, по която квотите на участниците, дължими на Латвия, ще бъдат разпределени тази година в социалните мрежи в четвъртък.

„Не разбирам как след заключителния етап на„ ERGO Open 2020 “Латвийско първенство в Цесис могат да бъдат дадени две специални покани както в състезания за жени, така и за мъже?“ - пита той в платформата Instagram.

„Мисля, че не е обективно“, казва волейболистът и добавя, че не вярва, че трябва да му се даде „уайлд кард“ или специална покана, но също така посочва недостатъците на такова решение - да се определят участниците на европейското първенство във финала на латвийското първенство.

„Струва ми се, че би било обективно да се организира отделен турнир, тъй като както J.Šmēdiņš/A.Samoilovs, така и M.Pļaviņš/E.Točs ще играят на сцената на Цесис, [kuri ceļazīmi jau nodrošinājuši ar vietu pasaules rangā], „Съди спортиста.“ Ако една двойка ги срещне [agrākā turnīra fāzē] и загуби, няма шанс тя да отиде на Европейското първенство. „

Той също така посочва, че е ясно защо двете най-добри латвийски двойки и европейските шампиони Анастасия Кравченока и Тина Лаура Граудиньш могат да бъдат незабавно включени в европейското състезание за най-високо класиране, но не разбира защо Варвара Брайлко и Анете Намие са отличени този сезон. стабилен втори дует в Латвия.

Изборът на латвийски дуети за състезанието, официално описано от Соловей, не е потвърден и публикуван никъде в средата на септември, но в знак на протест срещу такава възможност Соловейс споменава в социалните мрежи, че в този случай той може да откаже и да участва в латвийския национална континентална купа, което е още една възможност за латвийските играчи на плажен волейбол. да се класират за Олимпийските игри в Токио |

„Решението за разпределение на квотите за европейско първенство е поверено от LVF на комисията по плажовете на LVF, която се състои от десет членове и ръководител на комисията“, обяснява генералният секретар на LVF Aizporiete пред LETA.

„Понастоящем официално решение не е взето и публикувано, все още се водят дискусии по различни подробности и аспекти на решението. Очакваме, че в близко бъдеще, не по-късно от понеделник, решението ще бъде взето и оповестено и оповестено по всички обществени канали на LVF ”, казва Aizporiete.

Соловейс участва и в Европейското първенство през 2017 г. в Юрмала, където заедно с Томас Шмедингс губи и в трите подгрупови игри и не продължава състезанието, заемайки общо 25-то място.

Интересното е, че четвъртият билет за първенството през 2017 г. бе връчен на Латвия по подобен начин. Дуетът T.Šmēdiņš/A.Solovejs и Inese Jursone/Ance Olte се класираха за състезанието като най-доброто дуо „ERGO Open 2017“ в латвийското първенство.

Този сезон Соловей започва заедно с по-малкия брат на Александър Самойлов Михаил Самойлов.

Миналата година в Москва латвийското дуо Graudiņa/Kravčenoka стана европейски шампион в състезанието за жени, а при мъжете - норвежецът Annešs Mūls и Kristians Sērums.

Висококачественият международен турнир в пясъка на Майори в Юрмала се провежда от 2014 г. Същата година, във финала на сателитния турнир CEV, Янис Шмединш и Александър Самойлов победиха Армандс Чолиньш и Харалдс Реджс. Година по-късно Šmēdiņš беше трети със Самойлов в поредицата на CEV „Masters“, но през 2016 г., когато състезанието за жени се проведе за първи път. В Юрмала Самойлови спечелиха отново със Шмединьш, а Мартинш Пхавиньш с Реджа зае третото място.

През август 2017 г. Юрмала организира най-важното състезание в европейски мащаб - финала на европейското първенство. Шмедингш със Самойлов стигна до финала, където загуби от италианците Даниел Лупо и Паоло Никола, но Граудиня и Кравченока спечелиха изненадващо високото пето място.

Graudiņa и Kravčenoka бяха във второто европейско първенство U-22 през следващата година в Юрмала, но победителите в състезанието за мъже бяха Михаил Самойлов и Кристапс Шмитс.

През 2019 г. в Юрмала дебютира тризвездното мъжко състезание за мъже на Световното турне. И тук отборът на домакините спечели - J.Šmēdiņš с A.Samoilovs.

Тази година за първи път в Юрмала трябваше да се проведе състезанието за етап от Световния тур за жени, но този турнир беше отложен за следващата година поради пандемията от коронавирус.