андрей

Андрей Кузнестов започва да играе тенис на шестгодишна възраст, трениран от баща си Александър. През 2001 г. семейството му се премества в Балашиха, посещавайки спортния клуб там. Баща му възобнови тренирането на Андрей и по-големия му брат Алексей.

Според съобщения в някои медии Андрей твърди, че е имал проблеми с гърба си още от детството си, така че е посещавал мануални терапии. Но треньорът и бащата на Андрей го отказаха, заявявайки, че има проблеми с тазобедрената става и терапията може да се определи като тежка форма.

Кузнецов изигра първия си турнир за юноши на ITF в "Черното злато" на Удмуртия през 2006 г., но получи промяна в квалификационния кръг. Първото му забележително постижение е на Купата на губернатора в Санкт Петербург, достигайки до полуфиналите там. Той стигна до първия си финал на купата на НБУ в Узбекистан. Повечето турнири бяха на глинен корт, но през 2007 г. той игра на килим и твърдо. През този сезон той стигна до три финала на сингъл, като спечели веднъж и три финала на двойки на двойки, като два пъти спечели. Най-добрият му сезон беше през 2008 г., когато спечели три титли на сингъл и игра добре на двойки. Последният турнир за юноши на Андрей стана Уимбълдън през 2009 г., спечелвайки първата си титла от Големия шлем. За първи път от 43 години руснак спечели Уимбълдън, откакто съветският Владимир Коротков постигна този подвиг през 1965 и 1966 г.

Като юноша Кузнецов публикува рекорд 80–24 победи/загуби на сингъл, достигайки комбинирано класиране на номер 3 в света през юли 2009 г.

Той направи първото си основно участие в Големия шлем на шампионата на Уимбълдън през 2010 г., където загуби в пет сета от поставения румънец Виктор Ханеску. Той победи 11-ия носител на Откритото първенство на Австралия през 2013 г. Хуан Монако в прави сетове в първия кръг, за да стигне за първи път до втория кръг от голям шлем.

На Уимбълдън през 2014 г. Кузнецов записа първата си победа над играч, класиран в световната десетка, като победи седмия носител Дейвид Ферер в пет сета. Победата също отведе Кузнецов за първи път до третия кръг от голям шлем. По-късно същата година на US Open той победи Фернандо Вердаско във втория кръг, но загуби от Анди Мъри в третия кръг.

На Откритото първенство на Австралия през 2015 г. той влезе във втория кръг, но загуби от Новак Джокович.

Андрей дебютира през 2016 г. на Qatar Open, губейки на четвъртфиналите от Рафаел Надал в три тесни сета. На Откритото първенство на Австралия през 2016 г. той постигна най-добрия си резултат досега на голям шлем, побеждавайки Дуди Села, за да стигне до четвъртия кръг. В следващите турнири той успешно излезе извън първите кръгове. Достигайки до втория кръг на Откритото първенство в Маями, Кузнецов стана новият руски тенисист номер едно на Русия, замествайки Теймураз Габашвили, който загуби в Маями в първия кръг. Кузнецов във втория кръг уверено победи 4-ия поставен Стан Вавринка, втори път спечели срещу топ 10 играч. След това той победи Адриан Манарино в третия кръг 2–6, 7–5, 6–0. В четвъртия рунд той загуби от Ник Киргиос с 6–7, 3–6.

Кузнецов дебютира на Олимпийските игри. В първия кръг той беше принуден да се оттегли преди началото на третия сет от мача срещу Роберто Баутиста Агут заради контузия.

През 2017 г., след загуба от първия кръг от петия носител Джо-Уилфрид Цонга в Доха, Кузнецов направи първия си полуфинален ATP участие в Сидни, където падна от колегата за първи път полуфиналист Дан Еванс в още три сетера. В първия кръг на Откритото първенство на Австралия той бутна петия носител Кей Нишикори на пет сета. В първия кръг на Световната група за купата на Дейвис той се обедини с Константин Кравчук в руската двойка каучук срещу Сърбия, но те загубиха в четири сета от Виктор Троицки и Ненад Зимонжич. Седмица по-късно той отново загуби от Троицки и Зимонич, този път във финала на двойки на Garanti Koza Sofia Open. Той завърши серия от загуби от три мача на Miami Open, където стигна до втория кръг.

Кузнецов започна сезона си на клей в Монте Карло, където се класира за основното теглене след победи над утвърдените играчи Жулиен Бенето и Михаил Южни. След това загуби от деветия носител Томаш Бердих, след като взе първия сет. Той стигна до втория си четвъртфинал за годината на встъпителното Открито първенство на Унгария, където разстрои третия носител Фабио Фогнини по пътя. След три сета загуба от първия кръг от Цонга на Mutua Madrid Open, Кузнецов се класира за втория си полуфинал в ATP на сингъл на Откритото първенство в Женева, където падна до номер 3 в света и защитавайки шампиона Стан Вавринка в прави сетове. На Откритото първенство на Франция той взе първия номер в световния номер 1 Анди Мъри. В SkiStar Swedish Open той стигна до третия си полуфинал в кариерата, също третият му полуфинал тази година. Първо победи германския тенисист Ян-Ленард Струф само в 2 сета. След това той победи номер 1 на поставения Пабло Кареньо Буста, след като Кареньо Буста се оттегли в третия сет. След това победи 7-ия носител Диего Шварцман на четвъртфиналите в поредни сетове, за да загуби от Александър Долгополов на полуфинала.

Кузнецов е агресивен базов лайнер. Обича да го удря много силно и особено на кръста. Докато форхендът му беше донякъде слабост, сега той се превърна в компетентен изстрел, който той може да използва като оръжие. От друга страна, основната му слабост е вторият му сервис.