Не беше красиво. Не беше чисто. Но Мария Шарапова се завръща в тениса.

шарапова

След като прие противоречиво кимване с уайлд кард от Американската тенис асоциация, Шарапова победи поставената под номер 2 Симона Халеп с 6-4, 4-6, 6-3. Това беше първият мач на Шаранпова за големия шлем от 19 месеца насам и това показа. Тя направи своя дял от грешки, но в крайна сметка излезе на върха след два часа и 45 минути.

Шарапова бе спряна за 15 месеца през 2016 г. след положителен тест за забранено вещество. Тя беше възстановена на работа през април.

Шарапова, петкратна шампионка от Големия шлем с четирите си големи заглавия, бе получила девет кимания с уайлд кард, водещи до Оупън, но това беше завръщането й в играта от Големия шлем. Тя се подобри до 11-0 в първия кръг на US Open. Тя беше до сълзи след мача, докато тълпата я аплодираше и от начина, по който тя празнува, беше невъзможно да се каже, че това е само първият рунд.

Тълпата тръгна напред-назад като - ами - тенис мач. Те сякаш не можеха да решат за кого да се развеселят по-силно и вълнението от тълпата от над 23 000 се излъчваше при всяка сервис. Без значение кой спечели волето, тълпата се развесели от вълнение и сякаш им стана ясно около осмия гейм във втория сет, че гледат наистина специално представяне, камо ли в първия рунд.

След мача Шарапова нямаше нищо друго освен похвали за съперничката си. "Това момиче има много песъчинки и тя няма да отиде никъде", каза тя на корта след мача. „Просто си мислех, че това е друг ден, друга възможност, още един мач“, добави тя. "Но това беше много повече. Опитах се да не мисля за това."

Халеп се изигра добре, но в крайна сметка силата на Шарапова се оказа твърде много за начинаещата звезда. Въпреки множество грешки, Шарапова успя да запази самообладание. Въпреки че изглеждаше, че може да е загубила предимството си в последните четири гейма от втория сет, тя се върна в третия и спечели решително. Тя скочи до аванс от 3: 0, който скоро набъбна до 5: 2 и въпреки съгласуваната осма игра от Халеп, за да направи 5: 3, авансът беше твърде много. Въпреки че понякога небрежната игра на Шарапова се пренасяше във финалния сет, грешките й бяха по-малко и по-далеч.

Когато всичко беше казано и направено, Шарапова имаше 60 победители, с 45 повече, отколкото Халеп завърши мача. Тя също завърши с 64 неизпълнени грешки - включително 52 в първите два сета - до 14 на Халеп.

Това беше ръждясало изпълнение, без съмнение, но Шарапова оцеля срещу един от най-добрите играчи в света. Тя имаше проблеми със затварянето, но с мач точката на линията тя свърши работата. Когато последният изстрел плаваше дълго, Шарапова моментално падна на колене, а тежестта на първия й мач изглеждаше, че се разсейва с вълнението на тълпата. Що се отнася до Халеп, тя може да се прибере разочарована, но обстоятелствата могат да й позволят да продължи да държи номер 1 в класацията, когато Оупън се каже.

Пътят на Шарапова няма да стане по-лесен, но след емоционална победа като тази, тя ще може да си вземе добре спечелена почивка, преди да влезе във втория кръг. С всички противоречия около нея, нейният печеливш волей беше първият път, когато наистина усети, че нейното спиране е приключило.