Worlds Rewind: Ванкувър 2001

rewind

Докато се отправяме към домашния участък към Световното първенство по фигурно пързаляне ISU 2020 в Монреал, Квебек, продължаваме да гледаме назад към предишни световни първенства, организирани в Канада. Част 8 от поредицата от десет части отразява световното първенство през 2001 г. във Ванкувър.

Докато света на кънките се сближи във Ванкувър за Световното първенство по фигурно пързаляне през 2001 г., на General Motors Place имаше няколко интригуващи сюжета.

Трикратният защитник на световния шампион Алексей Ягудин от Русия изглежда се насочи към неизбежен разбор със сънародника си Евгений Плюшенко, наследник в мъжкото фигурно пързаляне. Мишел Куан видя двойка внушителни препятствия - а именно рускинята Ирина Слуцкая и американката Сара Хюз - застанали на пътя й за четвърта световна титла. А Джейми Сале и Дейвид Пелетие, любимците на канадските двойки, се опитваха да спечелят злато на канадска земя.

Битката при мъжете не се материализира, както се очакваше.

Ягудин, трикратният защитник на световния шампион, получи травма на крака, докато тренира няколко дни преди състезанието. Той имаше забравим квалификационен кръг, падна два пъти и кацна само три от седемте си планирани тройни скока, за да паднат на пето място, четвърта поредна световна титла, очевидно застрашена.

Ако имаше дори искрица надежда за Ягудин и останалата част от терена, Плющенко се увери, че това е краткотрайно с доминиращо представяне във Ванкувър.

С вълнуваща дълга програма, която го видя да кацне осем тройни скока и неговата подписана комбинация от четворки и тройни двойки, Плющенко наелектризира тълпата с мощна, изпълнена с адреналин програма по пътя към първата си от трите световни титли.

„Толкова съм щастлив“, каза Плющенко пред репортери след дългата си програма. „Направих всичко чисто. Все още не съм наясно да спечеля. Може би след седмица или пет дни ще разбера, че спечелих тази титла. Че го направих. Аз съм световен шампион. "

Ягудин се събра, за да вземе сребърния медал, докато американецът Тод Елдридж спечели бронз, цели десет години след като спечели първото си световно първенство.

На 29-годишна възраст Eldredge стана най-старият мъжки скейтър, спечелил медал на световното първенство, откакто Роджър Търнър, който също беше на 29, спечели сребро през 1931 г.

В дамското събитие Куан отстъпи на руската Слуцкая след кратката програма, но отскочи с почти безупречна дълга програма, включваща кацането на тройната комбинация от пръсти и тройни пръсти - скок, който създаваше проблеми на Куан през цялата й кариера.

Най-голямата надежда за медал на Канада лежеше на плещите на двойките тандем Сале и Пелетие, а двукратните национални първенства не разочароваха на родна земя. Само в третия си сезон заедно, Сале и Пелетие завършиха невероятния сезон, в който завършиха на подиума във всички събития с изключение на едно.

Катайки дългата си програма до „Тристан и Изолда“, дуото хипнотизира тълпата във Ванкувър, като ги изправи на крака, преди музиката да спре. В края на програмата си Сале, победена от емоции и с ръце, обгърнати около Пелетие, възкликна: „О, Боже, О, Боже.“ Минути по-късно, когато бяха прочетени техните оценки, Канада получи първия си златен медал на световното първенство, откакто Елвис Стойко спечели титлата при мъжете през 1997 г.

"Беше абсолютно страхотно", каза Сале след това. „Бях спокоен и се наслаждавах на всеки момент, защото може да бъде поразителен.“

„Това е най-добрият ден в живота ми“, добави Пелетие.

Барбара Фусар-Поли и Маурицио Маргалио претендираха за злато в ледени танци. Французите Марина Анисина и Гуендал Пайзерат спечелиха сребро, а Ирина Лобачева и Илия Авербух взеха бронз.

Световното първенство по фигурно пързаляне ISU ще се завърне в Канада през 2006 г., когато Калгари беше домакин на водещото събитие по фигурно пързаляне.

Дневните билети за световното първенство по фигурно пързаляне ISU 2020 са в продажба и могат да бъдат закупени онлайн на montreal2020.com, по телефона на 1-855-310-2525 или лично в касата на Center Bell.