2. Алия Мустафина, Русия

Алия Мустафина е родена в семейство от средната класа на 30 септември 1994 г. в Егоревск, Русия. Баща й, етнически татарин, Фархат Мустафин, е бронзов медалист на летните олимпийски игри през 1976 г. по гръко-римска борба, а майка й Елена Мустафина е учител по физика. По-малката й сестра, Найля, също е гимнастичка и е член на юношеския отбор на Русия.
Запитан за сравнение с бившата велика руска гимнастичка Светлана Хоркина, Мустафина каза: „Нямам идоли и никога не съм имал. Светлана беше, разбира се, невероятна гимнастичка ”.
За своите модели за подражание в гимнастиката Мустафина каза: „Харесвам Настя Люкин, обожавам елегантните и красиви изпълнения с трудни елементи. Харесвам особено изящните й неравномерни пръти и балансираща греда. Сред руснаците харесвам Ксения Афанасьева. Уважавам нейната силна и красива гимнастика. ”

най-гъвкавите

Треньорът й от 2008 г. Александър Александров каза: „Момичето е много талантливо, но с труден характер. Въпреки това не можете да намерите много самодоволство сред шампионите. "

През март 2010 г. Мустафина беше ранена по време на тренировка преди руското национално първенство и не беше в състояние да се състезава.

През април Мустафина се състезава на събитието за Световната купа по художествена гимнастика в Париж, Франция. Тя се класира на четвърто място на неравномерни барове с резултат 14.500 и на второ място на балансираща греда с резултат 14.175.

В края на април Мустафина се състезава на европейското първенство в Бирмингам, Великобритания. Тя допринесе с резултат около 58.175 за първото място на руския отбор. Във финалите на събитието тя се класира втора на неравномерни барове с резултат 15.050, втора на балансираща греда с резултат 14.375 и осма на етаж с резултат 13.225.

През август Мустафина се състезава на руската купа в Челябинск, Русия. Тя спечели състезанието наоколо с резултат 62.271. Руският треньор Валентина Родионенко каза: „Браво Алия, тя спечели с голяма разлика. Опитахме много, тя се стараеше много и тук резултатите са очевидни! “ Във финалите на събитието тя се класира на второ място в скока с резултат 13.963, първо на неравномерни решетки с резултат 14.775, трето на балансираща греда с резултат 14.850 и първо на етаж с резултат 15.300.

През март Мустафина се състезава на Американската купа в Джаксънвил, САЩ. Тя се класира на второ място в състезанието наоколо с резултат 59.831. По-късно през март Мустафина се състезава на събитието за Световната купа по художествена гимнастика в Париж, Франция. Тя се класира на второ място
скок, отбелязал 14.433, първо на неравномерни пръти, отбелязвайки 15.833, и първи на балансираща греда, отбелязващ 15.333.

През април Мустафина се състезава на европейското първенство в Берлин, Германия. Тя се класира на първо място за финала наоколо с резултат 59.750, но по време на финала разкъса предната кръстна връзка в лявото коляно, докато кацаше свод на Amanar. Руският треньор Валентина Родионенко каза: „Смяташе се, че това е контузен менискус. Диагнозата беше изяснена чрез образна диагностика: руптура на лявата предна кръстна връзка. Алия прекарала нощта в болницата и на сутринта й било позволено да се върне в хотела. Слагат плътна превръзка, за да няма подуване, тъй като многото подувания създават проблеми за операцията. Вчера Алия дойде на състезанието, вкоренявайки се за нашите момчета и момичета. Тя също дойде днес, разбира се. Тя преминава през нормалното емоционално и психологическо преживяване! Тя е умно, способно дете и разбира всичко. Да, нараняването е сериозно. Лошо, но не и ужасно. Това изисква операция. "

През май Мустафина се завърна в Германия за преглед на коляното. Валентина Родионенко каза: „Лекарят, оперирал Алия, е доволен от това как се възстановява.“ По-късно тя добави: „(Ние) няма да налагаме нещата. Лечението й трябва да продължи както е. Решихме да се доверим на съветите на експерта, който я оперира в Мюнхен. Ще продължим. И само когато ни бъде казано, че тя може да продължи да тренира, ще продължим напред. Важно е да я запазите за Олимпийските игри. "

През юли Мустафина правеше само кондициониране на горната част на тялото и рехабилитация на крака си. Александър Александров каза: „Немските лекари препоръчаха изцяло да се избягва каквото и да е натоварване на крака, на който е била оперирана, тъй като за да може коляното да се възстанови напълно, то изобщо не може да бъде принудено. Така че, Алия не прави никакви упражнения, които включват скокове. Първо кракът трябва да бъде върнат във форма и мускулните функции трябва да бъдат възстановени. Това е доста тъжна работа. "

През август, след като в руския отбор беше обявено за световно първенство, Валентина Родионенко каза: „Алия наистина искаше да отиде в светове - сърцето и душата й буквално плачат:„ Мога да го направя! Готов съм! ’Но ние не искаме да рискуваме да й струваме Олимпиадата, а нейният хирург в Германия каза, че може да започне истински тренировки едва през декември. Тя просто мисли, че е готова сега. Но тя наистина не разбира с какво ще се изправи. Тя трябва да бъде защитена. Понякога са нужни години, за да се възстановят хората от тези наранявания, а тя дори не е имала пет месеца. "

През декември Мустафина се завърна в състезанието на Купата на Воронин в Москва, Русия. Тя се класира на четвърто място наоколо и на второ място на неравномерни щанги с резултат 15.475. Тя каза: „Щастлива съм от състезанието и представянето си. Наистина исках да се състезавам, защото това е първият старт след контузията през април. Разбира се, все още има някои ограничения, които срещам по време на тренировка. Можем да кажем, че възстановяването ми продължава. “ Александър Александров добави: „Бях приятно изненадан и щастлив от първата й среща. Тя не изпълни пълните си рутинни процедури и пълни трудности, но се опита за онова, за което беше готова по това време и за мен беше достатъчно да видя. Беше изнервена, въпреки че целта й беше просто да се състезава, за да види как се справя след осем месеца почивка и колко добре се справя с натиска и как ще се чувства коляното. Дойдох до нея и казах: „Ами, изглежда, че изобщо не си много изнервен и аз съм изненадан!“, А тя каза: „Вижте ръцете ми, Александър!“ И ръцете й трепереха. ‘Може би не показвам, че съм нервен, но вътре имам пеперуди!’

През март 2012 г. Мустафина се състезава на руското национално първенство в Пенза, Русия. Преди състезанието Александър Александров каза: „В момента не искаме да я насилваме. Дори през март на руското първенство не очаквам тя да е в 100 процента форма, вероятно 75 до 80 процента. Днес тя притежава всичките си умения, но те не са всички заедно (готови за състезание). На свода тя прави меки кацания и също не е показала новите си умения на решетки. Ще бъде в процес на работа - основната цел е Олимпиадата. " Тя спечели състезанието наоколо с резултат 59.533. Във финалите на събитието тя се класира първа на неравномерни щанги с резултат 16.220 и пета на балансирана греда с резултат 13.680.

През май Мустафина се състезава на европейското първенство в Брюксел, Белгия. Тя допринесе с резултати от 15.166 на свод, 15.833 на неравномерни щанги и 13.933 на етаж към второто място на руския отбор.

През юни Мустафина се състезава на руската купа в Пенза, Русия. Тя се класира на второ място в състезанието наоколо с резултат 59.167. Във финалите на събитието тя се класира първа на неравномерни барове с резултат 16.150, втора на балансираща греда с резултат 15.000 и първа на етаж с 14.750.

В края на юли Мустафина се състезава на летните олимпийски игри през 2012 г. в Лондон, Великобритания. Тя помогна на руския отбор да се класира на второ място и индивидуално се класира до финала на всички места на пето място с резултат 59.966. Тя също се класира на пето място за крайните точки с неравномерни точки 15.700 и на осмо място за крайния резултат на пода 14.433. Във финала на отбора, Мустафина допринесе с резултат около 60,266 за второто място на руския отбор.

Във финала наоколо Мустафина завърши на трето място с резултат 59.566. Тя беше равна с американката Али Райсман, но след нарушаване на правилата Мустафина бе отличена с бронзовия медал. Тя каза: „Представих се добре, освен гредата, но не бях напълно уверена, че ще получа медал, дори бронз - всяко падане е много лошо и е много трудно да завършиш в тройката след такова падане. ”
Във финала на неравномерните щанги Мустафина спечели златния медал с резултат 16.133. Тя каза: „Не вярвах, че мога да го направя. Разбира се, когато получих бронзовия медал, станах по-уверен. Много съм щастлив и много щастлив, че следвам руската традиция. " Тя добави: „Много, много съм щастлива, че спечелих злато. Всеки медал представлява свое нещо. Надявах се много да спечеля и бях много доволен от рутината си. Не знаех какво да очаквам от себе си днес. " Златният медал на Мустафина във финала на неравномерните щанги сложи край на руския олимпийски гимнастически златен медал, който продължи дванадесет години.

Във финала на пода Мустафина се класира трети с резултат 14.900. Резултатът й беше същият като на италианката Ванеса Ферари, но след процедури за прекъсване на вратовръзката Мустафина бе отличена с бронзовия медал. Тя каза: „Не очаквах медал, когато правех упражненията си на пода, но ми хареса как завърши състезанието. Много съм щастлив и много уморен. "

На 7 август 2012 г. президентът на Татарстан Рустам Минниханов поздрави Алия след олимпийския успех. На 15 август 2012 г. руският президент Владимир Путин награди Мустафина с Орден за приятелство на специална церемония в Кремъл в Москва за нейните постижения на летните олимпийски игри през 2012 г. Тя беше една от 33-те руски спортисти, получили наградата.