След като в понеделник следобед Олег Кваша си проби път, който възстанови преднината на Айлъндърс с два гола над Отава, той се плъзна по приемната линия на съотборници. Той почука кокалчетата с всеки, включително вратарят Гарт Сноу, който усети същите кокалчета в битка на тренировка предишния ден.

битката

Островитяните установиха, че няма нищо подобно на победа над сила от Източна конференция, която да изглади дисфункцията, особено след като почти раздадоха играта.

Преднина от два гола се разтвори в равенство през третия период, преди защитникът на островите Роман Хамрлик да насочи почти сляп удар покрай вратаря на Отава Мартин Прусек за първия си гол през сезона. Кваша вкара 21 секунди по-късно. С помощта на два гола на Клиф Ронинг, островитяните спечелиха триумф с 5-2 преди 14 213 в Колизеума в Насау.

Островитяните (22-19-4-1) уловиха сезонна поредица от Отава (24-12-7-3) за първи път от 10 години, като отидоха 2-1-1. Островитяните също избягват ужасен епизод на дежавю; те предадоха четири поредни гола на Отава в четвъртък и трябваше да се задоволят с равенство 4-4.

Островитяните завладяха единствено осмата позиция в плейофа, като съчетаха две поредни победи за първи път от миналия месец със загубата на Рейнджърс в понеделник от Бостън.

В продължение на два периода благотворителна защита на островитяните задържа вратаря Рик ДиПьетро. По гръб, по корем и като празна мишена, DiPietro спираше всеки изстрел, общо 21. Тогава Крис Нийл на сенаторите отклони в удар от удар на Zdeno Chara, а Даниел Алфредсон се нахвърли върху рикошет на DiPietro и Hamrlik, за да завърши резултата при 2-2 с 16 минути 41 секунди до края.

"Прегрупирахме се и започнахме да правим малките неща", каза Кваша, който на практика извади отрязана горна устна от сбиването си. В неделя Кваша пукна пръчката си на две през подложките на Сноу. Те си размениха удари, преди Сноу да удари Кваша в устата с блокера си. Сноу махна с инцидента след играта и влезе в стаята за тежести.

"Това беше само малка злополука, която се случва от време на време на леда", каза Кваша.

Треньорът Стив Стърлинг го нарече положително развитие - такова, което показва, че Кваша има някакъв „огън в корема“.

Напрежението се предаде на страстния хокей, когато островитяните го изискват най-много в понеделник. Те затегнаха защитата, след като загубиха преднината си, и от DiPietro не се изискваше по-нататъшна героичност.

DiPietro беше най-смъртен през първия период, като направи 12 от 30-те си спасявания. Това позволи на атаката на островитяните да се увеличи и да пробие, когато Джейсън Блейк прокара шайбата покрай Прусек с плъзгащ удар с лява ръка, за да направи резултата 1-0. Блейк беше преграден от Прусек само няколко минути по-рано при отцепване.

Островитяните поведоха с 2: 0, когато Ронинг грабна шайбата на Къртис Лешишин и Ойл от Отава, които се бореха за притежание зад вратата, и я увиха около вратата.

Ronning добави гол след мисълта с 6:09, останали през третия период, който се оказа важен етап в кариерата, неговият 300-и. "Чувствах се добре, но най-добрата част е, когато отборът спечели и вие сте част от него", каза Ронинг, който има три гола в два мача, откакто е придобит от Айлъндърс на 9 януари като свободен агент. Ронинг поддържаше форма, състезавайки се при много по-небрежни обстоятелства.

"Когато пързаляте с, предполагам, че бихте казали играчи от бира, които обичат играта такава, каквато е, а вие сте тук и играете, сигурен съм, че ще бъдат щастливи", каза той.

С възраждането на Ронинг и съотборниците му, които показват, че могат да процъфтяват в смут, мачът от вторник вечер в Торонто изглежда по-обещаващ за ужасните от пътя островитяни.