РЕПИНО, Русия РЕПИНО, Русия (Ройтерс) - Две нации, които чакат години, за да оправят горчивите спомени от полуфиналните поражения на Световното първенство, ще се изправят една срещу друга в сряда в Москва с шанс най-накрая да отидат още една крачка напред.

англия

Последното участие на Англия на този етап беше през 1990 г., когато загуби при изпълнение на дузпи от Западна Германия в Торино, докато осем години по-късно, на първото си световно първенство като независима нация, Хърватия загуби от домакините и крайните победители Франция.

Докато много външни хора смятат, че неочакваното хърватско бягане до последните четири като голям успех, в страната мнозина споделят виждането на тогавашния мениджър на отбора Мирослав Блажевич, че това е пропусната възможност.

Англия също напусна Италия преди 28 години, чувствайки, че отборът с участието на Гари Линекер и Пол Гаскойн може да е изминал целия път.

Но нито една от страните не е в настроение за носталгия или използване на миналото като мотивация.

Докато хърватските играчи, които са постоянно питани за поколението от 1998 г. и никога не пропускат да изразят възхищението си от хора като Звонимир Бобан и Давор Шукер, тези сравнения са тежест, която според тях е ненужна.

"Ние не си оказваме по-голям натиск със случилото се през 1998 г.", каза полузащитникът Иван Ракитич.

"Това, което направиха, беше впечатляващо, но ние искаме да продължим да пишем собствената си история и да се наслаждаваме на това, което правим, което е много положително", добави той.

Свързано покритие

Загубата на Англия през 1990 г. е превърната в документален филм и се превръща в легендарна част от "52 години болка" на страната след триумфа на Мондиала през 1966 г.

Но в понеделник защитникът Ашли Йънг бързо отхвърли значението му.

"Концентрираме се върху случващото се в момента. Не върху това, което се е случило в миналото. Очакваме с нетърпение бъдещето", каза Йънг.

Нито един отбор не е дошъл в Русия, обявен за фаворит, но през цялото време на състезанието е имал представления, които са показали, че са подценени от специалистите.

Победата на Хърватия с 3: 0 над Аржентина в груповата фаза беше ясен сигнал, че отборът, воден от маестрото на полузащитата Лука Модрич, е реална заплаха с хитрото си подаване и движение.

В четвъртфиналния си сблъсък с Русия, хърватите показаха различна страна, като бяха готови да го измъкнат с руснаците за 120 минути, преди да запазят хладнокръвие и да спечелят престрелката в такава партизанска атмосфера.

Англия, която направи ранно впечатление с разбиване на Панама с 6: 1 в груповата фаза, след това преодоля дузпата си в победа над Колумбия през последните 16 и изглеждаше сдържана и зряла при победата с 2: 0 на четвъртфинала над Швеция.

Като се има предвид, че Хърватия разполага с допълнително време и дузпи, от които да се възстанови, Англия трябва да влезе в играта по-свежа и те също имат предимство в предишни срещи, спечелвайки четири от седемте срещи, включително победа с 5: 1 в най-новия им мач - World Квалификатор за купата през 2009г.

(Доклад от Саймън Еванс; Монтаж от Крисчън Раднедж)