• земфира

Чеджу, Южна Корея, 26 ноември 2014 г. Земфира Магомедалиева спечели световното първенство по бокс за жени, съотборничката й Саадат Абдулаева заслужи сребърен медал, каза в телефонен разговор треньорът на спортистите Сохраб Манапов пред РИА "Дагестан".

Световното първенство по бокс за жени се провеждаше от 13 до 24 ноември в южнокорейския Чеджу. "Много се радвам за Земфира, защото това е първият й голям международен успех. Тя е заслужена # 1 в руския отбор по тегло. Днес тя отново показа високата си класа. Това беше наистина изтощително първенство и за двамата. Може да изглежда като лесен турнир за моя стажант, но това не е така, като се има предвид само полуфиналът срещу много силен почти 2-метров китайски Шиджин Уанг. И на финала тя не остави никакъв шанс на Лязат Кунгейбаева от Казахстан ", коментира Манапов.

Земфира Магомедалиева в най-престижната тежест до 81 кг имаше 4 битки в турнира - с азербайджанската Айнур Рзаева, индийската Кавита, китайката Шиджин Уанг и казахстанката Лязат Кунгейбаева.

Саадат Абдулаева в теглото от 69 кг загуби от финала на Ateyne Bilon от Панама. Преди това Абдулаева победи казахстанката Дарига Шакимова, украинката Мария Бова и французойката Ерика Герие. Интересното е, че друга дагестанска състезателка, която сега представлява Азербайджан - Елена Вистропова - спечели бронзовия медал в теглото.

Руският отбор спечели отборното класиране на първенствата с 3 златни, сребърна и бронзова. Други 2 световни шампиони на Русия в руския отбор са Зинаида Добринина (57 кг) и Анастасия Белякова, а Елена Савелева (54 кг) е бронзовата носителка.

На световното първенство през 2013 г., проведено в Кинхуандао, Китай, руският отбор спечели златен, сребърен и 7 бронзови медала.