Списъци

Също така разгледан

Бързи факти

Биография

Александра Крунич (На сръбска кирилица: Александра Крунић; родена на 15 март 1993 г.) е сръбска професионална сръбска тенисистка. Крунич е спечелила две титли на двойки в WTA Tour в кариерата си. На 27 юли 2015 г. Крунич достигна най-добрата си класация на сингъл на световен номер 62. На 18 юли 2016 г. тя достигна световния номер 50 в класацията на двойки.

сръбска

Крунич беше вицешампион на Откритото първенство на Австралия през 2009 г. на двойки за момичета, заедно със Сандра Заниевска. Дебютира в WTA Tour на 2010 Banka Koper Slovenia Open, играейки двойки със световната номер 2 Йелена Янкович. Дебютира на сингъл в WTA на Гран при на Poli-Farbe Budapest. През 2014 г. US Open, при второто си участие в основния тираж на Големия шлем, Крунич спечели първия си мач в основната схема и след това стигна до четвъртия кръг, побеждавайки третия носител Петра Квитова.

Личен живот

Крунич е роден на Братислав и Ивана Крунич, сръбски имигранти в Русия, и има сестра на име Анастасия. Родена е на 15 март 1993 г. в Москва, Русия, в момента пребивава след Москва и Братислава в Белград. Крунич владее свободно сръбски, словашки, руски и английски.

Тенис кариера

Джуниър кариера

Крунич взе тенис ракета на седем години. Тя започна да тренира тенис в московския клуб "Спартак", който породи множество тенис звезди като Анна Курникова, Анастасия Мискина, Марат Сафин, Игор Андреев и други. Оттогава Крунич е треньор на Едуард Сафонов. През 2006 г. Крунич стигна до полуфиналите на Купата на Кремъл за юноши, губейки от българката Далия Зафирова с 6–7 (10) 6–3 6–1, която накрая падна от Ксения Кирилова на финала. На следващата година тя спечели три състезания за юноши, в Подгорица, Ливорно и Майя. През 2008 г. Крунич достигна четвъртфиналите на европейското първенство за юноши в Москва и спечели състезанието за юноши в Будапеща. Тя игра и на състезанието за юноши в Крамфорс, но се оттегли от финалния мач срещу хърватката Силвия Нжирич поради контузия с резултат 6–3, 6–1 за Нжирич.

През 2009 г. тя изигра втория кръг на Откритото първенство на Австралия през 2009 г. на сингъл за момичета и финала на състезанието за двойки за момичета, като си партнира със Сандра Заниевска. Двамата загубиха от Кристина Макхейл и Айла Томлянович с 6–1, 2–6, 10–4. Тя стигна до втория кръг както на сингъл за момичета, така и на двойки на Откритото първенство на Франция през 2009 г. и загуби в първия кръг на сингъл за момичета на шампионата на Уимбълдън през 2009 г. Крунич също си партнира с Тамара Чурович на състезанието за двойки за момичета, но те загубиха в първия кръг от Тимеа Бабош и Айла Томлянович. През април 2009 г. тя достигна най-високото си класиране при юношите, когато беше класирана на световно място 17.

Въпреки че беше решила да не играе повече юноши, Крунич участва в европейското първенство, организирано както от ITF, така и от Tennis Europe, заедно с Бояна Йовановски и Доротея Ерич в отбора на Сърбия.

2008–2010: Начало, Доминиране в ITF Court

Като член на ТК Червена звезда, Крунич печели националните клубни първенства през 2008 г. Тя е наградена с уайлд кард за тенис събитие в Прокупле, Сърбия, организирано от Международната федерация по тенис. На 6 юли 2008 г. Крунич спечели турнира и стана най-младият носител на титлата на ITF през 2008 г., като спечели това събитие. Тя победи един заместващ символ, трета семена, а следващите три бяха квалификации. През октомври 2008 г. тя също изигра две ITF събития в Дубровник, но загуби и двата пъти в първия кръг.

Крунич беше поканен от треньора на отбора на Сърбия за Купата на Деян Вранеш да се присъедини към отбора за плейофите на Световната група за Купата на Фед 2009 срещу Испания. Йелена Янкович и Ана Иванович осигуриха на Сърбия победа с 4: 0. Крунич дебютира в мач на двойки, изигран на 25 април 2009 г., заедно с Ана Йованович и те паднаха с 6–2, 1–0 срещу Llagostera Vives и Domínguez Lino, когато мачът беше отменен поради дъжд. През 2009 г. Крунич спечели общо три ITF титли, включително първа на двойки. На 14 септември 2009 г. Крунич навлезе в класацията за сингли на WTA, когато беше класирана под номер 795.

През януари 2010 г. Крунич спечели четвъртия си ITF турнир в Куанджоу, Китай, побеждавайки вътрешния играч Джоу Йи-Мяо с 6–3, 7–5 на финала, след като победи топ семената и сънародничката си Бояна Йовановски на полуфинал. През май тя спечели ITF титла на сингъл в Москва и беше вицешампион на двойки. Крунич дебютира в WTA Tour на 2010 Banka Koper Slovenia Open, играейки двойки със световния номер 2 и сънародничката си Йелена Янкович. Двамата стигнаха до полуфинал, побеждавайки в процес четвъртите носители Елени Даниилиду и Ясмин Вьор, но след това трябваше да се оттеглят от полуфиналния си мач поради контузия на Янкович.

2011–2012: Дебют на сингъл от турнира WTA

През февруари 2011 г. Крунич бе поканен за пореден път да играе за отбора на Сърбия за Купата на ФРГ в каучука на Световната група II срещу Канада. Тя загуби дебютния си мач на сингъл срещу световната номер 84 Ребека Марино в три сета. Крунич изигра финалната среща на двойки с Бояна Йовановски, побеждавайки Фихман и Пелетие със 7–6, 6–4, за да гарантира на Сърбия мястото в плейофите в световната група. Сърбия спечели този равен 3: 2 срещу Словакия, след като Крунич и Янкович победиха Хантухова и Рибарикова в три сета, 2–6, 7–5, 9–7, събирайки се от 2–6, 1–5. След тази победа Сърбия се класира за Световната група за Купата на Фед 2012.

През май 2011 г. Крунич се класира за ITF турнира Sparta Prague Open. Тя стигна до полуфиналите, където загуби от световния номер 10 Петра Квитова с 6–4, 6–2, впоследствие достигна високото си класиране в световния номер 208 на 16 май. На Големия шлем, Уимбълдън и US Open тя загуби в квалификациите. Крунич се класира за първото си събитие на WTA на сингъл в Будапеща. Тя водеше в мача от първия кръг срещу Нина Братчикова 7–5, 1–0, в първия кръг, когато Братчикова се оттегли. Крунич загуби следващия си мач от третата носителка Klára Zakopalová 7–5, 7–5. Тя игра в Ташкент и след квалификации Крунич спечели втория си професионален мач за WTA, като загуби само един мач от Камила Фархад. Във втория кръг тя загуби от Сорана Кирстеа в тесни два сета.

През 2012 г. Откритото първенство на Австралия Крунич падна, за да се класира, губейки от Лесия Цуренко в последния кръг. През февруари 2012 г. тя беше част от отбора на сръбската Фед Къп. Тя загуби на сингъл от Янина Уикмайер, но спечели на двойки с Бояна Йовановски, за да претендира за историческа победа за Сърбия. През 2012 г. на ITF пистата Крунич спечели една титла и загуби един финал както на сингъл, така и на двойки. На следващия Големия шлем тя не успя да се класира. В Баку Крунич стигна до първото основно теглене на WTA за сезона и завърши като четвъртфиналист за първи път. Тя победи четвъртия носител Andrea Hlaváčková и във втория кръг Laura Pous Tió, но загуби в три сета от евентуалната шампионка Bojana Jovanovski.

2013: Първа поява на Големия шлем

Крунич стартира сезона, играейки на квалификациите на Откритото първенство на Австралия, губейки от Мария Елена Камерин с 9–7 в трети сет. На събитията на WTA в Богота и Акапулко Крунич се опита да се класира, но не успя. В Ирапуато, Мексико, Крунич победи Олга Савчук за първа ITF титла за годината и седма като цяло, като не пусна нито един сет през целия турнир. В сезона на глинените изделия тя изигра четири ITF турнира и най-добрият резултат беше в Трнава, Словакия, когато отиде на полуфинал. Там тя победи топ 100 играч и първата носителка Яна Чепелова в първия кръг, но Барбора Захлавова-Стрицова беше по-добра в два сета на полуфинал. На Откритото първенство на Франция тя загуби от Мариана Дуке Марино във втория квалификационен кръг, въпреки че спечели втори сет 6–1.

След като пропуска Уимбълдън, Крунич играе в състезанията на WTA Будапеща и Баку без квалификации. В Баку тя беше единствената играчка, която спечели сет срещу евентуалната шампионка Елина Свитолина. На двойки в Баку, Крунич играе заедно с Елени Даниилиду и отиде на първия финал на двойки на WTA. На финала загубиха в три сета. Откритото първенство на САЩ беше първият турнир от Големия шлем, където тя се класира за основната схема - тя победи Карина Витхофт, Дария Гаврилова и Луиза Чирико, за да го направи, всичко в два сета. Но в първия кръг страхотен сървър Коко Вандевеге беше по-добра в два сета 6–4, 7–6. Седмица след US Open тя игра на ITF в Трабзон, Турция, и спечели последната си ITF титла за един сезон, побеждавайки Стефани Форец Гакон на финала. В състезанията на WTA Линц и Люксембург тя играе квалификации. В Линц тя се класира, но загуби от късметлийката губеща Марина Заневска в три сета. На двойки Крунич спечели три ITF титли и загуби на два финала през сезона.

2014: Пробив - Топ 100, US Open четвърти кръг и първа титла на двойки на WTA

В първия кръг от квалификациите на Откритото първенство на Австралия, Крунич загуби от Зарина Дияс в три сета. През януари 2014 г. Крунич се класира за PTT Pattaya Open, но загуби от Nicha Lertpitaksinchai с 6-3, 6-3 в първия кръг. След това тя изигра три ITF и най-добрият резултат беше четвъртфинал, където загуби от Тимеа Бачински. В събитието на WTA в Катовице, Крунич не се класира за основното равенство, но поне победи бившата топ 30 играчка Тамира Пашек. В Куала Лумпур тя не се нуждаеше от квалификации, но в първия кръг загуби от Каролина Плишкова в два сета. На клей тя стигна до полуфинала на два ITF турнира. На Откритото първенство на Франция и Уимбълдън тя не успя да се класира. В Букурещ, Румъния, тя играе събитие на WTA. В първия кръг тя победи Александра Панова, но във втори рунд загуби от световната No3 и местната играчка Симона Халеп в мач, пълен с почивки. Последната подготовка за US Open беше в ITF в Полша. Там тя загуби в ранния кръг на сингъл, но спечели титлата на двойки заедно с Барбора Крейчикова.

Азиатската люлка започна за Крунич в Ташкент. Въпреки че загуби от Леся Цуренко в първия кръг на сингъл, Крунич успя да спечели първата си титла в WTA, играейки двойки заедно с Катержина Синякова. Те победиха всички съперници в три сета по пътя към финала, където декласираха руснаците Маргарита Гаспарян и Александра Панова с 6–2, 6–1. В родния си град Москва тя победи Каролайн Гарсия, но загуби от Цветана Пиронкова във втория кръг. На двойки Крунич и Синякова победиха 1-вото семе и първите десет играчи Макарова и Веснина в първия кръг.

Преди сезон 2015, Крунич спечели ITF в Анкара в края на декември като първостепенен носител, спестявайки няколко мачови точки по пътя. На първо събитие в Шенжен, Крунич се класира, а след това във втория кръг спечели вълнуващ мач срещу Анна Шмиедлова, събирайки се от 3–6, 2–5 и спестявайки мач точки. На четвъртфинал евентуалната шампионка Симона Халеп беше по-добра в прави сетове. На Откритото първенство на Австралия Крунич изигра първия Голям шлем без квалификация и беше победен в първия кръг от Лорън Дейвис. Тя отново победи Шмидлова в Акапулко, но загуби следващите си четири мача на твърд корт. В Прага върху глина, тя разстрои Миряна Лучич-Барони, но загуби малко от Янина Викмайер. На Откритото първенство на Франция тя загуби от Юлия Путинцева, въпреки че спечели първия сет.

Крунич започна сезона на трева, играейки в Бирмингам, където се класира за основната схема и победи Хедър Уотсън в първия кръг, но загуби до Светлана Кузнецова. Тогава тя имаше най-добрия резултат за годината от гледна точка на важността, тъй като стигна до третия кръг на Уимбълдън с победи над деветнадесетият носител Сара Ерани и бивш номер на света 11 Роберта Винчи. Тя загуби от Венера Уилямс в прави сетове.

Крунич се завърна в играта на клей в Букурещ, където стигна до четвъртфиналите. Тя отново победи Елизавета Куличкова и Винчи, като загуби само два мача, но загуби от Полона Херког. Тя обаче не спечели мач на следващите си шест турнира, включително загуба на US Open от Данка Ковинич. Тя също игра двойки заедно с Йелена Янкович и те стигнаха до трети кръг, но по някакъв начин загубиха мач за четвъртфинал срещу четвъртите носители Делаква и Шведова, тъй като водеха с 6-2, 4-2 и също имаха 4-2 в третия сет.

Тя спечели първия мач от серия от загуби в шест мача в Taskent, побеждавайки Anett Kontaveit, която стигна до US Open четвъртия кръг, но загуби от сънародничката си Бояна Йовановски. На следващия турнир тя спечели пет мача, за да достигне трети четвъртфинал за годината в Линц. Първо тя спечели три квалификационни кръга, включително победа над Кая Канепи и победи след това Роберта Винчи за трети път само за пет месеца, а след това и Мона Бартел. Този път победата над Винчи беше още по-важна от миналия път, тъй като тя стигна до финала на US Open след известната победа над Серена Уилямс. След това Крунич загуби от евентуалната шампионка Анастасия Павлюченкова. Тя игра на следващото събитие в Москва, но загуби в крайна сметка от Леся Цуренко.

Крунич постави ново класиране на високо ниво в кариерата на 62 през юли, но завърши годината на 96.