Александра Трусова, руският 15-годишен, спечели Купата на Ростелеком в Москва в събота, за да спечели място в престижния финал на Гран при на шест скейтъра. И по-специално, Русия помита и четирите дисциплини на домашен лед.

александра

Сребърен медалист от олимпийски игри Евгения Медведева, също на Русия, спечели среброто. Междувременно американски Марая Бел спечели третия медал от Гран при в кариерата си, бронз.

Трусова падна при началния си опит за четворна Салчоу, но приземи четворка Lutz и четворна комбинация, която трябваше да последва. Тя също така приземи четириколесен, Ойлер, тройна комбинация на Salchow, но падна на следващата комбинация за скачане, тройна Lutz, тройна опит за цикъл.

Въпреки две падания, свободната пързалка на Трусова спечели 160,26 точки, което й даде достатъчно, за да скочи Медведева за титлата от 234,47 точки. Трусова влиза във финала на Гран При по силата на победите си в Москва и в Skate Canada.

„Направих няколко грешки в кратка и безплатна програма и ще продължа да работя, за да карам две чисти програми следващия път“, заяви Трусова чрез Международния съюз по пързаляне (ISU). „Бих искал да се състезавам с мъжете, защото те могат да направят четворка в кратката програма, а на нас не ни е позволено. Също така би било интересно да се състезаваме с скейтъри, които правят много карета в програмите “, добави тя.

Медведева пусна чиста програма до саундтрака „Спомените на една гейша“, включваща седем тройки и два двойни Аксела. 19-годишната рускиня положи глава на треньора Брайън ОрсерИ каза „Уморен съм“ с кикот, докато чакаше в „Целувка и плач“ резултатите й да бъдат обявени: 148,83 в безплатната пързалка за общо 225,76 точки.

„В плановете ми е да науча четворка, работя върху четворката Salchow, но в същото време трябва да съм сигурен, че ще бъда здрав“, каза Медведева чрез ISU. „Ще направя всичко, което мога, и се надявам да го пусна възможно най-скоро.“

Бронзът на Бел е третият медал от Гран При в кариерата й и втори през този сезон след поредния бронз на Гран При Франция. Тя пързаля без големи грешки на К.Д. „Алилуя“ на Ланг.

По-рано в събота при мъжете, Александър Самарин, Дмитрий Алиев, и Макар Игнатов завърши почистване на подиума за Русия. За последен път трима руски мъже пометеха подиума на Купата на Ростелеком през 1998 г., когато Алексей Урманов, Евгени Плющенко, и Александър Абт завърши подвига.

Самарин отвори безплатната си кънка в събота с четворка Lutz, комбинация с тройни пръсти и греши само при тройното си флип, което бе извикано с неясен ръб. Той спечели 171,64 точки в безплатната си кънка за общ резултат от 264,45 точки.

Алиев обаче опита два четириножки (един в комбинация) и спечели положителни степени на изпълнение и на двата. Единствената му голяма грешка идва от невалидна тройна Lutz като част от скачаща последователност през втората половина на програмата, която вкара 169.42 точки. Той събра 259,88 точки.

И Самарин (сребро на Гран При Франция), и Алиев (бронз на Скейт Америка) спечелиха медали през този сезон по време на поредицата Гран При. Участията във финала за Голямата награда през декември ще бъдат определени след приключването на NHK Trophy в Япония следващия уикенд.

Безплатната пързалка на Игнатов включваше четириядрен Salchow и четириядрен пръст, и двете наречени чисти. Той спечели общо 252,87 точки за сребърен олимпийски медалист Шома Уно от Япония за бронза с 0,63 точки.

Самотното влизане на мъже в САЩ, Алекс Красножон, завърши 10-ти.

Класирането в ледения танц не се променя между ритъм танца и свободния танц. Русия Виктория Синицина и Никита Кацалапов задържаха позицията си за златен медал и спечелиха 126,06 точки в свободния танц за общо 212,15 точки. Като победители от миналия уикенд в Cup of China, те затвърдиха място за финала на Голямата награда.

Пайпър Жил и Пол Поарие на Канада завърши на второ място с безплатен танцов резултат от 125,08 точки за 207,64 точки. Те бяха изненадващи победители на Skate Canada, но не са се класирали окончателно за финала. Испания Сара Хуртадо и Кирил Халявин завърши трети с 185.01 точки. САЩ нямаха участие в танци на лед.

Също събота, Александра Бойкова и Дмитрий Козловски на Русия спечели състезанието по двойки, след като вкара 149,34 на свободните кънки, за да събере общо 229,48 точки. Русия Евгения Тарасова и Владимир Морозов (двукратни европейски шампиони и трикратни световни медалисти) завзеха сребърните медали с общо 216,77 точки. Русия седна на първо, второ и трето място след кратката програма, но третата руска двойка в полето, Ксения Столбова и Андрей Новоселов, падна от трета на пета като цяло.

Германия Минерва Фабиен Хасе и Нолан Зегерг взе бронза с общо 186,16 точки, като се изкачи от шесто място след късата.

Последният път, когато една нация помете всичките четири дисциплини на Гран При, беше Русия на това състезание през 2005 г.

11. Владимир Литвинцев (AZE) - 209.07
WD. Даниел Самохин (ISR) - 56,94 (само кратка програма)

Двойки
1. Александра Бойкова/Дмитрий Козловски (RUS) - 229,48
2. Евгения Тарасова/Владимир Морозов (РУС) - 216,77
3. Минерва Фабиен Хасе/Нолан Зегерт (ГЕР) - 186,16