28 януари 2006 г .: 1. - 4390 точка

ирина

Международен съюз по кънки, Chemin de Primerose 2, CH - 1007 Лозана 23.02.2006

Актуализация на Солт Лейк

Ирина Слуцкая спечели сребърния медал в състезанието по фигурно пързаляне на дами на игрите в Солт Лейк. Слуцкая беше на второ място след кратката програма и се задържа на тази позиция след безплатната пързалка, за да вземе среброто. Американците Сара Хюз и Мишел Куан спечелиха съответно златните и бронзовите медали.

Слуцкая спечели три медала на световното първенство, нито един от тях златен. Тя спечели сребърния медал в три от последните четири свята (1998, 2000 и 2001). Всеки път, когато Слуцкая печели сребро на световното първенство, американката Мишел Куан печели златото. Тя започна своето изкачване до върха на света на фигурно пързаляне през 1996 г. със силни участия на европейско и световно първенство. Тя претендира за първата по рода си европейска титла от съветска или руска жена и я последва с бронзов медал само на второто си световно първенство. В Солт Лейк Слуцкая ще се опита да стане първата рускиня, спечелила индивидуален олимпийски медал по фигурно пързаляне, и просто третата жена от бившия Съветски съюз или свързана с нея държава. Кира Иванова от Съветския съюз спечели бронзов дам през 1984 г., а Оксана Баюл спечели злато за Украйна през 1994 г., въпреки че корените й бяха в съветската програма.

По време на световете през 2001 г. във Ванкувър, Слуцкая изглежда готова да победи Куан и да спечели първата си световна титла. Тя победи убедително Kwan в кратката програма, но след това пропусна световната титла, когато Kwan спечели безплатната пързалка. В безплатния скейт, Слуцкая показа превъзходната си степен на трудност - включително нейната подредена комбинация тройна луц-тройна бримка - но имаше лек бръмбар след една от нейните комбинации за скок. Когато резултатите й бяха показани, показвайки, че осем от деветте съдии са дали на Кван по-висока художествена оценка (а оттам и златото), лицето на Слуцкая падна. Час по-късно, на пресконференцията, тя беше благодатна в поражение, благодарение на Kwan за добро представяне, въпреки че изглеждаше изключително разочарована.

Слуцкая сякаш загуби любовта си към фигурното пързаляне и волята си да се състезава в началото на 1999 г. След лошо представяне на руските граждани, тя беше спряна от руския отбор, който се състезаваше на европейско и световно първенство. Все още обезсърчена през това лято, Слуцкая направи кратка ваканция с родителите си и след това се омъжи за дългогодишния си приятел Сергей Михеев. Чрез разговори със семейството си тя осъзна, че все още обича да кара кънки и да се състезава. Тя се завърна от сватбата си с ново отношение и в по-добра форма. Завръщането й бе белязано с нов фокус и решителност. Тренировките отново станаха строги и скачащата сила на Слуцкая се върна.

През сезоните след завръщането на Слуцкая във форма, тя и Куан се състезаваха за първото място в дамското фигурно пързаляне. Двамата спортисти, които са приятелски настроени извън леда, показват контрастни стилове в своите програми. Бълбукавата Слуцкая е превъзходен джъмпер и спинер; Kwan има предимство, когато се сравняват спирални последователности и цялостно художествено впечатление. Slutskaya е невероятно гъвкава и е изобретила двойното завъртане на Biellmann със смяна на крака. Тя удължава единия крак зад главата си в положение на обратно разделяне, след това превключва краката и извършва същия ход с другия крак, докато се върти.

Първият път, когато Слуцкая беше на леда, тя не искаше да кара кънки. Но на 10-годишна възраст тя тренира на пълен работен ден, решение, подкрепено от родителите ѝ. Майка й е била състезател по ски бягане в съветската система, но е напуснала преди всяко световно първенство или олимпийско състезание. Слуцкая казва, че майка й е съжалявала, че не е спазила своите спортни интереси и е направила всичко, за да позволи на дъщеря си да продължи да кара кънки. Слуцкая все още тренира с оригиналния си треньор Жана Громова.