В „Завъртащи точки“, ние разглеждаме основните моменти, които променят хода на сетове, мачове и шампионати.

повратни

В това издание се обръщаме към Откритото първенство на САЩ през 2006 г., когато Мария Шарапова отказа да се състезава срещу първа световна Амели Моресмо.

При равни други условия Мария Шарапова можеше да изчезне.

След като доминираше в първия сет от полуфинала си през 2006 г. срещу Амели Моресмо, Шарапова бе позволила преднината й да се изплъзне. В някои аспекти това беше неизследвана територия. В други това беше твърде познато.

Шарапова оспори полуфинала на US Open 12 месеца по-рано, средата на пет поредни полуфинални загуби от Шлем. Сега тя се беше върнала, търсейки да победи играч, когото никога преди не бе побеждавала; същият играч, който я свали в строг трисектор на Уимбълдън само два месеца по-рано.

Mauresmo също се оказа най-доброто семе. Но Шарапова влезе в сезон 2006 с печеливш рекорд срещу световни номер 1, след като победи американката Линдзи Дейвънпорт на финала в Токио и етапа на кръга на завършващата година WTA Tour Championships през 2005 г.

Сега тя беше заключена в дузпа от един сет за място във финала на US Open.

Тенисът може да бъде игра на инерция, както и всичко останало, а Шарапова беше яростна ръка в Ню Йорк.

Тя бе затворила четвъртфиналната си победа над номер 27 на семената Татяна Головин, като спечели всичките седем точки от тайбрека от втория сет и й бяха необходими само 24 минути в забързан петък следобед на Ден 12 от турнира, за да се състезава за 6- 0 преднина срещу Mauresmo.

Мауресмо далеч не беше най-добрата си, като извърши дузина грешки в нетърпеливо, изпълнено с грешки изпълнение, което опроверга най-добрите й сметки. Точно така, Шарапова беше на шест мача от първия си финал на US Open и първия си мач за титлата на който и да е мач, откакто спечели Уимбълдън като 17-годишен през 2004 г.

Рускинята беше навлязла дълбоко във втората седмица на специалностите от нейния първи шлем, последно на тревните площи в Лондон по-рано през лятото. Тя загуби три от тези пет полуфабрикати в решаващи сетове, два пъти, след като спечели отварачката. Последното й поражение беше срещу Моресмо, която през юли спечели първата си голяма два дни по-късно в английската столица.

Но всякакви мисли, които Шарапова може да е имала за пряка победа във Флъшинг Медоус, са били краткотрайни, ако изобщо някога са съществували. Мауресмо отскочи и взе втория сет, 6-4, предизвиквайки 15 непринудени грешки от Шарапова и намиране на успех в мрежата, където спечели осем от 11 точки, за да изпрати полуфинала до третия сет за победители.

Изведнъж някой друг, освен Шарапова, имаше цялата инерция.

„Определено беше трудно да се разбием в последния гейм от втория сет“, каза Шарапова. „Но, знаете ли, слязох, направих си малка почивка и просто си помислих, че не е приключило, докато не свърши, знаете ли. Все още играех добър тенис и знаех, че мога да го спечеля. ”

Мауресмо, който скочи във въздуха моменти по-рано след изравняване на мача, поведе с 30: 0, за да започне третия сет, но Шарапова отказа да се поклони.

Победител от форхенд по линията на мрежова корда на Mauresmo й даде начало и Шарапова извади следващите три точки, тъй като Mauresmo удари един бекхенд и хвърли два форхенда в мрежата.

„Може би съм на 30-годишна любов в първия си сервис в третия сет, може би ако направя този, тогава нещата може да изглеждат малко по-различно в третия сет“, каза Мауресмо. „Не се чувствах много добре през целия мач и това се показа.

„Но цялата й заслуга. Тя изигра добър мач. Днес не играх така, както исках. Дори когато спечеля втория сет, всъщност не усещам, че нещата вървят по начина, по който искам.

"Но това е така. Условията днес също не бяха толкова добри. Тя се справи с тях много по-добре от мен."

Предимство Шарапова. Във време, когато можеше да се изкриви под тежестта на нервите и собствените си високи очаквания, тя остана непоклатима.

Сервирайки пробив при 1-0, 30-0, Шарапова изпрати първи сервис по средата. Мауресмо се протегна наляво и получи достатъчно на топката, за да я върне високо в игра, докато Шарапова се придвижи напред в сервизната кутия. Тя остави топката да отскочи, вместо да я извади от въздуха, в крайна сметка мрежата отгоре.

За втори път от толкова минути тя можеше да се спусне. Но тя се изправи, спечели рали с 23 топки още на следващата точка и в крайна сметка затвърди почивката. Тя проби още два пъти в третия и петия гейм, сервирайки мача за втория си сет от 6-0 за деня и място във финала.

Историята ни казва какво се случи по-нататък, когато рускинята победи Жюстин Енен в прави сетове, за да вземе втория етап от Големия шлем в кариерата, постижение, което тя завърши шест години по-късно на Откритото първенство на Франция през 2012 г.