От чудото на Мери Пиърс на родна земя до завръщането на Симона Халеп от точката на мача надолу, погледнете назад към осем от най-запомнящите се четвъртфинални мачове на Ролан Гарос през последните 20 години.

зашеметява

От Джейсън Юзвиак

Серена Уилямс, 2013 Ролан Гарос, четвъртфинали.

Снимка от Getty Images

Добре дошли в Roland Garros Rewind, където wtatennis.com ще погледне назад към някои от най-запомнящите се мачове от последните две десетилетия на Откритото първенство на Франция. От пробиви до завръщане, превъртете часовника назад и разгледайте нашия списък с Топ 8 мача от четвъртия кръг, изложен в хронологичен ред.

2000: [6] Мери Пиърс победи. [3] Моника Селеш, 4-6, 6-3, 6-4

Мачът между две от най-мощните звезди от тяхната епоха беше определен от туинер, чут из страната. В първата игра на сблъсъка Пиърс, опънат една до друга, удари топката между краката си, която плаваше над Селеш и кацна точно вътре в корта.

"Дори не си помислих, това беше автоматичен рефлекс", Пиърс каза пред Международната зала за слава на тениса миналата седмица, по случай 20-годишнината от нейното заглавие. „Току-що скочих, ударих топката, между краката си, скачайки във въздуха. Беше чудо, че всъщност удрях топката, камо ли да я удрям в корта за победител. Когато видя изображенията и погледна назад, аз казвам: „О, боже, не мислех, че мога да скоча толкова високо!“

Пиърс загуби първия сет, но беше подтикнат от отличната си игра, докато мачът изтичаше, и се върна, за да победи Селеш по пътя към заглавието на родна почва.

2004: [7] Дженифър Каприати побеждава [2] Серена Уилямс, 6-3, 2-6, 6-3

Двама неотдавнашни шампиони на Ролан Гарос се изправиха в поредната силна борба, като Уилямс се опита да се върне на нивото, което й спечели пет титли от Големия шлем през последните два сезона, преди да започне осеммесечна пауза в края на 2003 г., Каприати се надяваше да си върне формата, която доведе до титлата в Париж през 2000г.

Каприати беше победила Уилямс в прави сетове седмици преди това на клей в Рим, в четвъртото събитие на Уилямс за завръщането си с контузия. Каприати продължи да се търкаля в Париж, спечелвайки ключов пробив при 3-3 по време на улавянето на първия сет. Но Уилямс стигна до аванс от 4: 0 във втория сет, в крайна сметка претендирайки за този кадър, който включваше 45-минутно забавяне на дъжда.

При 3-3 в решаването, Каприати пое контрола, използвайки ловка защита и използвайки навременни дропшотове, за да развихри последните три мача от мача. Държавните жени ще се изправят повече през 2004 г., тъй като Каприати и Уилямс ще се изправят в същия кръг на Уимбълдън и US Open, разделяйки тези срещи.

Дженифър Каприати, 2004, Ролан Гарос, четвъртфинали.

2006: [16] Никол Вайдисова побеждава [11] Венера Уилямс, 6-7 (5), 6-1, 6-3

Никол Вайдисова отбеляза в рекордите на WTA през 2004 г., спечелвайки първата си WTA титла във Ванкувър на нежна възраст от 15 години и три месеца. До 2006 г. чешкото чудо беше готово да навлезе дълбоко в събитията от Големия шлем.

Заседнала на 16-то място в Ролан Гарос през тази година, Вайдисова преодоля номер 1 на света Амели Моресмо в четвъртия кръг, разсейвайки партизанските надежди на тълпата. На четвъртфиналите се очакваше сериозно предизвикателство срещу Винъс Уилямс; американката все още се стреми към първата си титла на Ролан Гарос, след като подгласничка показа на сестра си през 2002 година.

Вайдисова обаче се справи със задачата. Чехът пусна първия сет в стегнат тайбрек, но нахлу през втория сет, намирайки линиите и пиперки в пасове с апломб. Брейк при 2-2 в решаващия тръгна по пътя на Вайдисова и тя издържа първия си по рода си голям полуфинал само месец след 17-ия си рожден ден.

Никол Вайдисова, 2006 г., Ролан Гарос, четвъртфинали.

2010: [7] Саманта Стосур побеждава [1] Серена Уилямс, 6-2, 6-7 (2), 8-6

Влизайки в Ролан Гарос през 2010 г., първа световна Серена Уилямс спечели четири от последните шест състезания от Големия шлем. Американската суперзвезда потърси дългоочакваната втора титла в Париж, за да дойде заедно с трофея си през 2002 година.

Саманта Стосур обаче имаше свои собствени дизайни. Австралиецът държи водещ за сезона рекорд 14-2 на клей, благодарение на титла в Чарлстън и финал в Щутгарт, в един момент спечелвайки 11 поредни мача на повърхността.

След като нахлу в полуфинал на Ролан Гарос предходната година, магията на Стосур се забави и тя взе бърз първи сет над Уилямс. Американката обаче увисна от 3-5 надолу във втория сет и използва яростния си форхенд, за да доминира в тайбрека.

Уилямс имаше своите шансове, държейки мач-точка при 5-4 в третия сет, но Stosur направи грешка дълго и бойците напредваха по-нататък. Огромната игра на целия корт, завършваща с победители в кръста, даде на Stosur последните две точки на почивка за 7-6, а австралиецът записа финалната игра, за да претендира за разстройството. Дни по-късно Стосур ще направи първия си финал от Големия шлем.

Саманта Стосур и Серена Уилямс се ръкуват в мрежата, четвъртфиналите на Ролан Гарос 2010.

2011: [5] Francesca Schiavone побеждава [14] Анастасия Павлюченкова, 1-6, 7-5, 7-5

Докато турнето се спускаше в Париж през 2011 г., Франческа Скиавоне не бе направила финал от героичното си бягане до титлата на Ролан Гарос през 2010 г. Защитаващата се шампионка обаче възвърна магическото си докосване на място за пореден път и тя удължи своята победна серия на събитието до 11 поредни мача, които влязоха в четвъртфиналния й наклон срещу Анастасия Павлюченкова.

Руснакът с гръмотевичните удари на земята обаче беше готов да сложи край на горещата форма на италианеца. В първия си четвъртфинал от Големия шлем Павлюченкова имаше всички отговори за сет и половина, като нахлу пред 6-1, 4-1 преднина.

Когато обаче всяка надежда изглеждаше загубена, Schiavone преоткри същността на играта си, проправяйки път към шест от следващите седем мача, за да извади втория сет. Скиавоне нахлу напред с 5-1 във финалния сет, но Павлюченкова организира яростно завръщане на 5-5.

Въпреки това съдбата отново бе със Schiavone в края, която изигра последните две мача, запечатайки 12-ата си поредна победа в турнира с форхенд победител. По-късно същата седмица тя ще направи финала на Ролан Гарос още веднъж.

Франческа Скиавоне, 2011, Ролан Гарос, четвъртфинали.

2013: [1] Серена Уилямс победи Светлана Кузнецова, 6-1, 3-6, 6-3

Серена Уилямс влезе в Париж на една голяма титла далеч от „сладката 16“ и доминира през сезона на глината през 2013 г., печелейки титли в Чарлстън, Мадрид и Рим. Световният номер 1 обаче беше почти спънат на Откритото първенство на Франция от шампионката 2009 г. Светлана Кузнецова.

След рутинен първи сет за Уилямс, рускинята обърна форхенда, като взе втория сет и водеше с 2: 0 в решаващия. Уилямс, която не искаше пета загуба в последните си пет четвъртфинала на Ролан Гарос, беше принудена да се стовари.

Американката критично отблъсна три точки за пробив в следващия мач от 16 точки, след което насочи пътя си назад с превъзходно завръщане през останалата част от мача. Уилямс стисна шест от последните седем мача, за да потуши теста на кърмата от Кузнецова.

Кузнецова би била единствената играчка, която взела сет от Уилямс през всичките две седмици, докато американката обикаляла полуфинала и финала, за да спечели 16-ата си титла от Големия шлем. За допълнителна историческа тежест, това заглавие също даде на суперзвездата поне две заглавия на сингъл на четирите събития от Големия шлем.

2014: [7] Мария Шарапова победи Гарбиние Мугуруса, 1-6, 7-5, 6-1

Както беше направила през 2012 г., Мария Шарапова влезе в Ролан Гарос през 2014 г. с две глинени титли за сезона през тази точка. Две години преди, пълният преход на руснака към майсторство на глинената площадка и шампион на Ролан Гарос все още беше донякъде изненадващ; този път Шарапова беше фаворит, особено след световната номер 1 на Серена Уилямс, шокираща загуба от втория кръг от Гарбиние Мугуруса.

Испанецът обаче доказа, че ранното разстройство не е случайно, преминавайки в четвъртфиналите без загуба на сет, след което разтърси Шарапова в началната рамка на битката си. Стоманената рускиня обаче запази самообладание и след като беше на един мач от поражението при 6-1, 5-4, издържа, след това разби Мугуруса за 6-5 зад красиви бекхендове.

Шарапова раздаде сета и се надпреварва през решаващото решение за победата при завръщането, по пътя към втората си титла в Ролан Гарос. "Когато просто не усещате, че нещо върви по вашия начин, искате да опитате да намерите малка врата, в която да влезете", каза Шарапова след четвъртфиналната победа. "След като започнете да се чувствате така, сякаш сте стъпили с крак във вратата, тогава е малко по-лесно."

2017: [3] Симона Халеп победи [5] Елина Свитолина, 3-6, 7-6 (6), 6-0

Симона Халеп и Елина Свитолина се срещнаха в примамливия четвъртфинален наклон през 2017 г. между двамата най-добри изпълнители на клей през сезона. Халеп претендира за титлата в Мадрид, след което стигна до финала в Рим на следващата седмица - където бе надвишена от Свитолина.

В Париж Свитолина се справи по-добре от Халеп в началния фрейм, където украинката удари 13 победители срещу четворката на Халеп и продължи да държи корта във втория сет, преследвайки преднина от 5-2. Но приливът започна да се обръща, когато Свитолина на два пъти не успя да подаде мача.

Все пак Халеп не можа да преобразува нито една от четирите точки при 6-5, а Свитолина проведе мач точка при 6-5 във втория сет тайбрек. Но добре поставените удари на Халеп й позволиха да избегне поражението и тя затвори брейкъра със случаен победител.

След като вторият сет тръгна по пътя на Халеп, нейната инерция я тласна към лесна победа в решаващия. „Започнах да се чувствам по-спокойна, може би защото мислех, че е приключила, и промених ритъма“, каза Халеп, когато тя призна чувствата си, когато гръбът беше до стената. Румънецът ще премине на финала през 2017 г. и ще спечели титлата през следващата година.