Хокей (известен също като хокей на поле в международен план) е отборен спорт, игран в две 35-минутни полувремена с 10 играчи на терена и един играч във головете по всяко време, с кратка почивка на полувремето.

храна

Относно хокея

Хокей на трева е спорт, който се играе широко от мъже и жени в цяла Австралия и в чужбина. Играе се както на аматьорско, така и на професионално ниво. Хокеят е колективен спорт, който се играе между два отбора. Традиционно отборът се състои от 10 играчи плюс 1 вратар с до 7 заместници, разрешени за отбор. Има и някои по-нови формати на играта, които се играят с много по-малко играчи (например Hockey5s, който се играе само с 5 играчи на отбор).

Играта на мача продължава 70 минути и се състои от две полувремена от 35 минути плюс кратка почивка на полувремето. В някои големи международни турнири като Олимпийските игри мачовете се играят в четири 15-минутни четвърти. Играчите могат да бъдат замествани толкова пъти, колкото желаете по време на игра и играта не се спира за замествания. Някои отбори ще заместват играчи до 70 пъти в един мач. Тези замени се използват, дават на играчите кратки периоди на почивка, тъй като хокеят е бърз спорт с висока интензивност на спринтове заедно с подаване, вкарване и справяне.

Хокеят обикновено се играе през зимните месеци, като елитни спортисти прекарват извън сезона в тренировки или на други състезания. Тренировъчните сесии обикновено включват сила и кондиция, техника и подготовка на мача. През сезона мачовете се играят през повечето почивни дни и може да се наложи спортистите да пътуват на местно, междудържавно или задгранично ниво за състезания. Състезанията също се играят в турнирен формат в продължение на няколко дни.

Хокеят изисква голяма доза издръжливост, сила, бързина и пъргавина. Следователно хокеистите ще използват както аеробни, така и анаеробни енергийни системи. От играчите се изисква също да мислят тактически, да имат бързо време за реакция и да показват тактически и технически умения за движение на топката по време на играта.

Поради тези характеристики енергийните нужди могат да бъдат високи, особено в турнирните настройки, където няколко игри могат да се играят в продължение на няколко дни. Съществува потенциал за високи нива на загуба на течности и наранявания, което прави стратегиите за хранене и хидратация от съществено значение за оптимизиране на представянето на играчите на всички нива.

Тренировъчна диета

Поради високия интензивен, физически взискателен характер на спорта, хокеистите се нуждаят от богата на хранителни вещества диета, за да оптимизират представянето на тренировките и да насърчат възстановяването между сесиите. Диетата на хокеиста трябва да се основава на чисти протеини за възстановяване и възстановяване на мускулите и подходящо въглехидрати за гориво. Освен това плодовете, зеленчуците, ядките, семената и млечните храни осигуряват важни витамини и минерали, заедно с някои здравословни мазнини.

Индивидуалните изисквания за хранене ще се определят от тренировъчното натоварване, специфичните нужди на спортиста, целите на тренировката, целите на телесния състав, здравето и корекцията за растеж при по-младите спортисти. Младите хокеисти също трябва да отговорят на хранителните нужди на растежа и развитието.

Нужди от течности

Хокеят е бързо движеща се игра, която изисква бягане с висока интензивност, бързо вземане на решения и умения. Проучванията показват, че дехидратацията може да повлияе отрицателно на точността на стрелба, скоростта, концентрацията на ловкост и координацията.

Поради високата интензивност, стоп/старт стил на мачовете, нивата на изпотяване могат да бъдат високи. Температурата и влажността също ще играят роля в нуждите на течността на играчите. Нуждите от течности ще зависят от индивидуалните загуби на течности, които варират между играчите в зависимост от индивидуалната скорост на изпотяване.

За да се поддържат добри нива на хидратация, играчите трябва да бъдат насърчавани да пият течност преди, по време и след хокейния мач. Тъй като хокеят е зимен спорт, в студените дни играчите може да се нуждаят от подканване за пиене, тъй като може да не изпитват нужда да заместват загубите на течности при по-хладно време. В повечето ситуации водата е достатъчна, за да замести загубите на течности, но по време на мачове спортните напитки могат да бъдат добър вариант, тъй като осигуряват въглехидрати за едновременно зареждане на тялото, течности и електролити.

В настройките на турнира е важно да замените загубите на течности след мач, за да избегнете започване на следващи мачове дехидратирани. Акредитиран спортен диетолог може да работи с играчи, за да определи индивидуалните им загуби на пот и плавен план, за да гарантира, че всички мачове започват по подходящ начин хидратирани.

Хранене преди състезание

Важно е да започнете мачове добре подхранени. Времето за хранене преди играта ще зависи от началния час на мача, който може да варира от сутрин до късно вечерта в зависимост от нивото на спортиста. Всеки състезател е различен, но играчите често ще ядат преди игра около 3 до 4 часа преди началото на мача. Това хранене трябва да съдържа малко въглехидрати за гориво, както и някои течности за хидратация.

Някои подходящи идеи за хранене преди мача могат да включват:

• Увийте или сандвич с пиле и салата
  • Купа мюсли с кисело мляко и плодове
  • Паста с телешка кайма в сос на доматена основа
  • Запържване с пиле с ориз или юфка

Много играчи също ще получат допълнителна малка закуска 1-2 часа преди играта. Това често е нещо леко, богато на въглехидрати, но относително ниско съдържание на мазнини и фибри, така че е лесно смилаемо.

Някои подходящи идеи за закуски преди мача включват:

• Кисело мляко с плодова салата
  • Банан и шепа бадеми
  • Фъстъчено масло върху оризови сладкиши
  • Тост с вегемит

Играчите, които са нервни или се борят с лош апетит преди мачове, могат да намерят течни въглехидратни опции като плодово смути за по-привлекателни и лесни за ядене.

Ядене и пиене по време на състезание

Има само кратка възможност за ядене и пиене на полувреме. Има и допълнителна възможност за рехидратиране и допълване на запасите от гориво по време на замествания.

Докато водата е приоритетната течност по време на тренировка и за хидратация през деня, а в повечето мачове спортните или електролитните напитки могат да бъдат полезни по време на игра за играчи с високи енергийни нужди или големи загуби на течности, тъй като те могат да осигурят въглехидрати, както и електролити.

По време на настройките на турнира е важно нивата на горивото да се поддържат превишени през деня, за да се предотврати умората. Леките, лесно смилаеми богати на въглехидрати закуски като мюсли барове, пресни плодове, ароматизирано мляко и прости сандвичи са всички добри възможности за зареждане между мачове. Изпробването на хранителни стратегии по време на тренировки или тренировъчни мачове ще помогне да се определи най-добрият план за всеки играч.

Възстановяване

Има три правила, които трябва да се вземат предвид при възстановяване на храненето:

• Зареждайте мускулния гликоген (запаси от въглехидрати)
  • Възстановяване на мускулите (за функция и развитие)
  • Рехидратирайте (заменете течностите, загубени от потта)

Ястията и закуските за възстановяване трябва да съдържат въглехидрати (гориво), малко протеини (за възстановяване и развитие на мускулите) и много течности и електролити, които да заместват загубите на пот. Храна или закуска за възстановяване трябва да се консумират скоро след периода на тренировка, като се помни, че възстановителното хранене се простира далеч след началните часове след мача, особено когато следващата тренировка или игра е на следващия ден. Течности (главно вода) също трябва да се консумират въз основа на прогнозните загуби.