швейцария

Кендъл Уастън от Коста Рика, 5-ти отляво, отбелязва началния гол на своята страна по време на мача от група Е между Швейцария и Коста Рика, на Световното първенство по футбол през 2018 г. на стадион Нижни Новгород в Нижни Новгород, Русия, сряда, 27 юни 2018 г. ( AP Photo/Натача Писаренко)

НИЖНИ НОВГОРОД, Русия (АП) - Швейцария има мач за нокаут срещу Швеция на Световното първенство. Половината от стартовата му защита не е така.

Швейцария се класира на второ място в група Е зад Бразилия, въпреки че два пъти загуби преднината при равенство 2-2 с Коста Рика в сряда вечер. Занитването завърши с наказание за контузия на капитана на Коста Рика Брайън Руиз, което удари напречната греда и влезе в главата на швейцарския вратар Ян Сомер.

Въпреки късната драма, равенството беше достатъчно, за да изпрати Швейцария до етапа на нокаут.

Но лошите новини за швейцарците: Жълтите картони за капитана Стефан Лихщайнър и колегата му защитник Фабиан Шаер - вторият им от турнира - означаваха, че ще бъдат отстранени за мача на Швеция в Санкт Петербург.

Отсъствието им оставя две зяпнали дупки, които да се запълнят отзад, докато Швейцария гони място на четвъртфиналите на Мондиала за първи път от 1954 г. насам.

"Това със сигурност не е идеалният сценарий," каза полузащитникът на Швейцария Блерим Джемайли. "Не е нужно да гледаме кой не е там, трябва да гледаме кой ще може да играе. Това е много разочароващо."

Швейцарецът Блерим Джемайли, втори вдясно, отбелязва гол покрай вратаря на Коста Рика Кейлор Навас, вляво, началният гол по време на мача от група Е между Швейцария и Коста Рика на Световното първенство по футбол през 2018 г. на стадион "Нижни Новгород" в Нижни Новгород, Русия, сряда, юни 27, 2018. (AP Photo/Вадим Гирда)

Хазартът на швейцарския треньор Владимир Петкович да изиграе двамата ключови защитници, докато те вече бяха с жълти картони с обратен удар в игра, в която отборът се нуждаеше само от равенство, за да напредне. Както се оказа, Швейцария можеше да загуби от вече елиминираната Коста Рика и все пак да премине, защото Бразилия победи Сърбия с 2: 0.

Сърбия имаше шанс да премине Швейцария за второ място, но Бразилия в крайна сметка доминираше в този мач. Бразилия ще се изправи срещу вицешампиона от група F в Мексико в понеделник, а Швейцария ще играе срещу Швеция във вторник.

"Мисля, че отборът може да се справи (срещу Швеция)," каза Петкович. "Жалко е за тези двама момчета, но вече е късно да се оплакваме и да коригираме това."

Десният бек Лихтщайнер получи жълтото си за груба борба през първото полувреме. Централният защитник Шаер получи късно, със седем минути до нормалното време.

Швейцария бе начело на Коста Рика срещу хода на играта в Нижни Новгород, когато Джемайли удари първия гол отблизо в 31-ата минута.

Джемайли не повтори политически натоварените двуглави тържества с ръчен сигнал на албански орел, които Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri и Lichtsteiner всички използваха в играта срещу Сърбия, което им спечели комбинирани глоби от 25 000 долара от FIFA.

Коста Рика реши, че им е достатъчно да бъдат губещи на това Световно първенство.

Централноамериканците избягваха да бъдат единственият отбор, който се прибра от Русия без гол, когато защитникът Кендъл Уастън се извиси в глава в корнер в началото на второто полувреме, за да изравни при 1-1.

Резервът Йосип Дрмич отново изведе Швейцария напред с удар за първи път от центриране в 88-ата минута.

Коста Рика, изненада четвъртфиналистите в Бразилия преди четири години, се повдигна отново.

Моменти след като съдията от Франция Клемент Търпин се консултира с видео асистента и отхвърли наказателния иск за Коста Рика, Лос Тикос получи удар.

Джоел Кембъл бе атакуван от лявата страна на наказателното поле от Денис Закария по време на контузия, давайки шанс на Руиз да изпрати Коста Рика у дома с утехата от точка за равенство.

Той го взе през задната част на главата на вратаря Сомер. Голът беше даден като автогол от Сомер. Това доведе до общия брой на Световната купа до осем автогола, вече два по-високи от рекорда от 1998 година.

В крайна сметка Бразилия оглави групата, която се очакваше да спечели петкратния победител в Мондиала. Не стана лесно след равенство 1-1 със Швейцария в началната игра. Коста Рика също разочарова Неймар и бразилците до два гола в контузия. Бразилия беше солидна срещу Сърбия, като голове във всяко полувреме на Паулиньо и Тиаго Силва го пробиха.

Швейцария направи достатъчно, за да се задържи на второто място.

Швейцария несъмнено ще пропусне десния бек Лихтщайнер и централния защитник Шаер за мача срещу Швеция, който доказа, че ще бъде шепа с победа с 3: 0 по-рано в сряда над Мексико.

Швейцарецът Валон Бехрами, вдясно, се бори за топка с Брайън Руис от Коста Рика по време на мача от група Е между Швейцария и Коста Рика на Световната купа по футбол през 2018 г. на стадион в Нижни Новгород в Нижни Новгород, Русия, сряда, 27 юни 2018 г. ( AP Photo/Вадим Гирда)

Швейцария има потенциал отпред с хора като Джемайли и креативни полузащитници Шачири и Джака, но целият фокус срещу Швеция сега ще бъде върху това как да се укрепи защитата.

Коста Рика беше в опасност да стане първият отбор след Алжир и Хондурас през 2010 г., който напусна Световно първенство без гол. Уостън, който играе за Ванкувър Уайткапс от Мейджър Лийг Футбол, се погрижи това да не се случи.

"Нашата група беше много твърда", каза треньорът на Коста Рика Оскар Рамирес. "Но футболът е такъв. Настоявам, че играхме срещу много добри отбори."