Диабетът влезе в живота ми, когато бях на 7 години. Това беше първата ми година в училище и по това време живеех в малък град в югозападната част на Източен Сибир. Смятам, че съм късметлия: майка ми е лекар и за мен преходът към новия ми живот премина доста гладко. Едва сега разбирам, че семейството ни избягва много опасни митове.

Всеки руски гражданин има задължителна медицинска застраховка, която дава безплатен достъп до медицински услуги в държавните болници и осигурява безплатен инсулин за хората с диабет. Тест лентите и иглите се дават безплатно и по рецепти, но често само в ограничено количество, така че много хора купуват тези продукти сами. Те се предлагат в повечето аптеки. Търсенето поражда предлагане, така че има голямо разнообразие от магазини за хора с диабет, повечето от които онлайн. Но през 1999 г., когато ми поставиха диагноза в Сибир, не можехте да си купите глюкомер в моя град. Само една година след моята диагноза купихме обемист One Touch Basic в Москва, където живея сега.

Важно е да се подчертае, че доставките често зависят от региона, в който живеете, а понякога и от вашата болница. Например реших да премина от една болница в друга, тъй като аптеката в първата винаги беше на изчерпване с моя инсулин.

Също така се радвам да видя, че в наши дни общността на диабетите се увеличава в Русия. Със социалните медии вече е лесно да се намерите. Бих казал, че в тази общност има две големи групи: млади хора с диабет и родители на деца с диабет. Основната платформа, където можем да се свържем, е Instagram. На руски език има много генерирано от потребителите съдържание, ако знаете за популярните хаштагове. Освен това има множество групи в различни пратеници, където хората от един град могат да обменят информация за лекари, наличност на инсулин в местните аптеки, да си задават въпроси и да се подкрепят. Тези, които не намират онлайн комуникацията за достатъчно изпълняваща, организират различни лични срещи или дори търсят приятели за писане.

Въпреки че някои хора крият диагнозата си, аз никога не съм го правил. След като най-добрата ми приятелка ми разказа история за случилото се с нея на почивка, станах категоричен привърженик на разпространението на осведомеността за диабета. Приятелката ми беше в хотелската си стая, когато чу някакъв шум в залата. Тя излезе навън и се натъкна на малко момиченце, което трепереше и беше почти в безсъзнание. Имаше и млада жена в паника, която се грижеше за детето, докато майка й беше навън. Когато жената каза на приятеля ми, че момичето има диабет, приятелят ми бързо успя да направи всички необходими неща, тъй като толкова много пъти ме видя да имам хипопотам. Тази история винаги ме накара да настръхне и ме научи на едно: чрез обучение на близките си приятели и роднини можете да направите този свят по-добър за други хора с диабет и може би дори да спасите нечий живот.

Как се вижда диабетиците в руското общество? Понякога чувствам, че все още има много стигма с тази невидима болест. Като цяло хората нямат надежден източник на информация за диабета, а само куп остарели митове, които се натрупват от десетилетия.

Според моя опит самият инсулин има много опасни митове около себе си. Пациентите в старческа възраст с диабет тип 2 често отказват да започнат инсулинова терапия, когато други лечения не дават резултат. Те вярват, че това може да бъде токсично, пристрастяващо или че ако започнат да използват инсулин, ще умрат след няколко години. Последното твърдение не е преувеличение. Моята добра приятелка веднъж ми каза, че баба й, която има диабет тип 2, не е съгласна с лекаря си да опита инсулинова терапия, защото приятел я предупреди, че „това ти съкращава живота и ще умреш след 3-4 години“. Цялото й семейство не може да промени мнението си.

Една от стъпките по пътя на приемането е онзи период, когато хората се опитват да се пазарят със съдбата. В този момент някои хора могат да опитат различни диети, билкови чайове или дори да отидат при лечители от различен вид - всичко, което не е инсулин. Това се случва и с тези с диабет тип 1 и разбира се, последствията могат да бъдат опасни.

Що се отнася до социалната стигма, тъжно е, че диабетът все още е свързан с ампутации или бъбречна недостатъчност. Предполагам, че митовете просто имат дълъг живот. Мисля, че за наскоро диагностицираните хора трябва да е предизвикателство, когато тези вярвания започнат да се отнасят до тях. Може би някои хора просто не знаят какво да отговорят на тип 1 човек. Вярвам, че имаме силата да се преборим с тези митове и да променим малко нещата, като сме открити относно това състояние (въпреки че може да бъде трудно).

Животът с диабет може да е предизвикателен - мислех, че това е моята слабост, но се оказа страхотен източник на растеж и сила. Независимо къде живеем, ние се нуждаем от едни и същи неща: достъпен инсулин, усещането за връзка с другите и добри хора около нас.

Подобни публикации:

international

Намиране на сила при диабет тип 1 в Македония

15 юни 2018 г. от Таня Шатановска

Не винаги беше толкова лесно, особено когато се сблъсках с непозната ситуация. През 1998 г., когато бях диагностициран с диабет тип 1, само инсулинът и иглите бяха на разположение безплатно. Родителите ми трябваше да купуват метези за кръвна захар, ленти за тест за глюкоза в кръвта и ланцети. Но след известно време оборудването за самоизследване на кръвната захар беше покрито за всички хора с диабет. Прочетете още

Диабетът в Русия

1 януари 2017 г. от Хейзъл Хюз

Миналия февруари имах възможността да напусна моя селски дом в Чешир за една седмица, за да пътувам до Москва. Докато бях там, се срещнах с 3 жени с диабет. Споделихме истории и сравнихме опит и очите ми се отвориха за изключително различните предизвикателства, пред които са изправени. Прочетете още