На световното първенство по ски спортове в Зифелд се проведе женско маратонско състезание на 30 км. Победа във финалната ски надпревара на турнира бе уверено спечелена от норвежката Тереза ​​Йохауг, която спечели третия златен медал от това състезание. Второто място зае лидерът на Световната купа Ингвилд Флайгстад ​​Остберг от Норвегия, а третата беше младата шведка Фрида Карлсон. Най-добра сред руснаците беше Анастасия Седова, която завърши 14-та.

норвежецът

В ски състезанията има една дисциплина, която спортистите, макар и много влюбени, но рядко се състезават в нея. Това са маратони за 30 км за жени и 50 км за мъже. Факт е, че те просто не са включени в календара на Световната купа, защото графикът на състезанията е твърде стегнат за това. Но от програмата на Световната купа най-трудното изпитание за скиорите не изчезва никъде.

И така, на световното първенство в австрийския Зефелд маратонските състезания, както обикновено, трябваше да бъдат украшение на турнира, така че медалите се играха през последните два дни на състезанието. Жените влязоха в пистата в събота, 2 март, а мъжете стартират в неделя.

Вярно, тази година женският маратон беше леко лишен от големи имена. Разбира се, любителите на спринта, като шведката Мая Далквист, норвежецът Микен Касперсен Фала или Надин Фендрих от Швейцария, нямаше да го бягат. Сред онези, които биха могли да се покажат на разстояние, от стартовия списък отсъстваха и рускинята Наталия Непряева и Юлия Белорукова, които отказаха да бягат 30 км предварително.

Вместо това руският отбор беше представен от Анастасия Седова, Анна Нечаевская, Мария Истомина и Елена Соболева. Всички те са специализирани в пързаляне с кънки, така че биха могли да претендират, ако не за медал, то за първите десет. На подиума се надяваха предимно състезатели от Норвегия и Швеция. Норвежки - защото преди две години (когато Тереза ​​Йохауг все още изтърпяваше наказание), те заеха четири първи места в подобна надпревара. Шведите - защото вече са събрали цялото отборно злато на Зефелд и са чакали лични победи.

Но докато на разстояние е Йохауг, за другите беше трудно да разчитат сериозно на златото. Норвежецът вече е спечелил две лични състезания в Зеефелд (10 км класика и 15-километров скатлон) и е насочен към третия триумф. Йохауг знае как да печели маратони - печелеше на тези дистанции през 2011 и 2015 г. И три пъти само Марит Бьорген и настоящият президент на Руската федерация по ски бягане Елена Вялбе станаха световни шампиони в 30-километрово бягане до днес.

Йохауг бързо показа, че е готова да се присъедини към тяхната компания. Почти веднага след старта 30-годишната норвежка поведе пелотона и на петкилометровата граница тя избяга от съперниците си. И ако в ски състезанието някои момичета все пак успяха да преследват Йохауг известно време, то този път никой не я задържа - останалите избраха да водят по-реалистична битка за сребро и бронз.

Ако Йохауг беше изваден от скобите, тогава женският маратон започна да прилича на мъжки скатлон, проведен в драматична схватка - голяма група спортисти, които не можеха да бъдат наречени лидерство само заради норвежеца, постепенно загубиха един фаворит след друг. Финландката Криста Пърмикоски, която спечели среброто на 30 километра на Олимпийските игри в Пьончан, и шведката Шарлот Кала се разделиха рано. Pärmyakoski успя да се търкаля през втората половина на дистанцията, но по това време пелотонът вече беше разделен и загуби целостта си.

На 20-ия километър Йохауг имаше стабилни 43-45 секунди предимство пред шведката Фрида Карлсон, норвежката Ингвилд Флайгстад ​​Остберг и американката Джесика Дигинс, която беше толкова гореща на разстояние, че отиде да стартира по къси панталони и потник. Костюмът доста оригинален за зимните състезания обаче не помогна на американката и за 7,5 км преди финала тя загуби шансовете си за медал. В резултат на това единствената интрига, останала в състезанието, е дали шведският юноша ще може да спечели още едно лично сребро или ще го даде на по-опитен норвежец.

Опитът все още надделя над младостта - Остберг малко преди финала поведе и скоро се озова в обятията на Йохауг, който отдавна чакаше съотборник на финала. За Остберг това сребро беше петият медал от настоящия световен шампионат, така че много награди от един турнир бяха донесени само от Børge, Vyalba и Finn Marjo Matikainen. Карлсон може с право да се гордее с бронза си - тя стана най-младата победителка в маратона, тъй като през 2007 г. дори 18-годишният Йохауг се издигна на подиума.

Руските спортисти за първите десет не уловиха. Седова стана най-добрата сред представителките на националния отбор с 14-ия резултат, Нечаевская дойде на финалната линия 17-а, Соболев и Истомин се настаниха в края на третата десетка. В неделя световното първенство ще бъде закрито от мъжки маратон, в който Сергей Устюгов и Александър Болшунов няма да се кандидатират за Русия.