На световното първенство по борба в Нур-Султан женският отбор на Русия показа най-добрия си резултат в историята. Състезателите спечелиха пет награди и за първи път спечелиха две победи наведнъж. Световни шампиони бяха Наталия Воробьова и Инна Тражукова. Сребърният медал спечелиха Любов Овчарова, Олга Хорошавцева и Екатерина Полещук, които по същото време спечелиха лиценза за Олимпийските игри в Токио, спечелиха бронзови медали.

националният

Ако руският отбор по борба за мъже отиде на Световната купа в Нур Султан в статута на основните фаворити и очевидни кандидати за злато, то очакванията от женския отбор бяха скромни. Преди година руските момичета не успяха да спечелят нито един медал на шампионата на планетата, а още по-рано бронзовият медал на Валерия Лазинская с тегло до 63 кг стана единственият успех.

Фактът, че ситуацията е малко вероятно да се промени в Казахстан, се потвърждава от резултатите от този сезон. Докато мъжете печелеха дежурни победи на европейските първенства и европейските игри, женският отбор, дори без състезание от японци, китайци и американци, беше трудно да се качи на подиума. В тези два турнира се проведоха само три финала с участието на руски момичета, единият от които спечели Сталвира Оршуш, а останалите Светлана Липатова и Анастасия Братчикова загубиха. В същото време и двамата сребърни медалисти от континенталните първенства не отидоха на Световната купа, което направи позицията на отбора абсолютно критична.

Въпреки това, в Нур-султан на руския национален отбор успя да надмине себе си и още преди края на всички женски състезания да покаже най-добрия си резултат в историята. Според резултатите от тегленето на осем комплекта награди от десет, отборът има пет медала, два от които със златист оттенък. Никога преди две момичета от Русия не са станали веднага световни шампиони за една година.

Една от победите спечели Наталия Воробьова. След раждането на син сезонът за олимпийския шампион през 2012 г. не беше лесен. На Европейските игри тя загуби две от трите битки и остана без медал. Освен това треньорите я изпратиха да се състезава в неолимпийска категория до 72 кг, а на Екатерина Букина бе възложена задачата да спечели олимпийския лиценз в най-тежката тежест, въпреки че Воробьова спечели последния двубой помежду си.

В резултат на това Световното първенство беше успешно за роден в района на Иркутск. В тегловата категория до 72 кг, освен Воробьова, се състезаваше само един известен спортист - европейската шампионка от Украйна Алина Бережная. Рускинята се срещна с нея на финала, без да е изпитвала съпротива в предварителните битки. Воробьова започна активно златния двубой, като спечели два пъти точки за изтласкването на съперницата си от тепиха. Във втория период ръчно хващане й донесе още две точки. В последните секунди Бережная отговори с двубой, но беше твърде късно да промени хода на срещата.

Воробьова стана двукратен световен шампион, в който никой от руснаците никога не е успявал. След победата тя призна, че е мислила да напусне битката, но не може да се потопи напълно в семейните дела.

„Честно казано, след олимпиадата в Рио, като цяло исках да напусна спорта и да се грижа за семейството и детето си. Тя планира бременност, всичко продължи както обикновено и след това се събуди и осъзна, че все още не съм вербувана. След Олимпийските игри в Бразилия организирах благотворителна продажба, продадох цялата си униформа и за първи път дори нямах какво да тренирам. Тъй като тогава бях толкова изпълнен с борба, наистина исках да бъда у дома и да се занимавам с цветя и саксии. Исках домашен живот, семейство, мир. Е, получих това спокойствие за година и половина. И ме отнесе отново до световните килими! ”РИА Новости цитира думите на Воробьов.

Второто злато за руския отбор спечели Инна Тражукова. Тя се представи и в неолимпийска категория до 65 кг, от която много фаворити решиха да напуснат временно. До полуфиналите 29-годишната състезателка уверено се справяше със съперниците си, след което успя да победи азербайджанката Алис Манолова само с две точки разлика.

На финала на Тражукова се противопостави и състезателка от Украйна Ирина Коляденко. Но дуелът с нея вече не беше толкова напрегнат, колкото този на Воробьова. Дори и малка кройка не попречи на рускинята да доминира напълно върху килима. При резултат 9: 0 Тражукова отправи нов удар в нейна полза, вече извън границите на килима, който съдиите оцениха с четири точки. 29-годишната състезателка, чийто най-добър резултат беше среброто на европейското първенство, успя да стане световен шампион за първи път в кариерата си, за което сега ще получи три милиона рубли от Руската федерация по борба.

„Благодаря на всички, участващи в тренировките ми, благодаря на треньорите, които повярваха в мен и ме вкараха в отбора. Това е една от основните ми победи, благодарение на треньорските съвети и личния ми треньор Юрий Голубовски, който в момента не е тук. Благодаря на Уляновск и Дагестан, на всички, които ме подкрепиха. Сега емоциите се развихрят, вярвах, че станах световен шампион едва когато взех последната точка “, коментира победата Тражукова.

Руският отбор имаше шанс за още едно злато. При теглото до 59 кг европейската шампионка за 2017 г. Любов Овчарова стигна до финала. Нейният турнирен път можеше да завърши на четвъртфиналите, когато тя загуби с 4: 8 от китайката Пей Синджу за половин минута преди края на битката. Но 23-годишната спортистка успя да постави противника си на раменете. След това Овчарова спечели ранна победа над боеца от Индия Пуджа Данда и поведе на финала срещу канадката Линда Мор с резултат 6: 1. Но сега рускинята трябваше да научи горчивината на поражението върху трупа поради небрежна защита.

Още два медала в касичката на руския национален отбор бяха стопени от бронз. Третото място в теглото до 55 кг сподели Олга Хорошавцева. След като загуби от японката Нанами Ирие на четвъртфиналите, която представлява най-силната държава в борбата за жени, тогава рускинята триумфира в утешителен турнир. Хорошавцева спечели бронзовата битка срещу домакинята на състезанието Марина Седнева с ясен марж от 13: 0.

Особено ценен може да се нарече бронзът на Катрин Полещук с тегло до 50 кг. Тази награда беше единствената, която руските спортисти спечелиха в олимпийската категория и която донесе лиценза за игрите в Токио. Полещук обикновено не се бие с най-малкото тегло, но треньорите решиха да отидат на експеримент, за да затворят проблемната позиция в отбора.

На четвъртфиналите спортистът нямаше късмета да се срещне с легендата за женската борба Мария Стадник, която в крайна сметка донесе злато на Азербайджан, но Полещук направи всичко възможно в бронзовия турнир. Във финалната битка с фаворита от Китай, Сонг Янан Полещук спечели разликата с четири точки през последните 40 секунди и спечели последното действие.

„Тъй като това е първият ми турнир в тази тежест, не познавах съперниците и те също нямаха предвид мен. Това е плюс за мен. Не обърнах внимание на титлите на съперничките, а бронзовият финал с китайката излезе уверен в победата. Накрая се отпуснах малко, но много се радвам, че мачът завърши в моя полза. Можете да се биете със Stadnik. Просто първият ми мач беше погрешната тактика “, коментира Полещук успешния експеримент.

В останалите пет категории, в които след година ще се играят олимпийски медали, руснаците не успяха. Най-добрият резултат показа Марина Симонян с тегло до 57 кг, която стигна до четвъртфиналите и можеше да се бори за бронз, но загуби последния си мач с разлика от 11 точки от Ирина Курачкина от Беларус. Екатерина Букина (до 76 кг), Мария Кузнецова (до 62) и Ханум Велиева (до 68 кг) загубиха в първите си битки, а Сталвира Оршуш успя да закачи само една победа. Въпреки че Световната купа в Нур-Султан беше най-успешната за борба с жени Русия, само Полешчук успя да се класира за Олимпийските игри.